Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

AMO pořádá uzavřenou expertní snídani k tématu finanční únaje a postoji České republiky.

Finanční unie je odpovědí na problémy, se kterými se eurozóna potýkala od finanční krize v roce 2008. Zejména řádná implementace acquis bankovní unie by měla přispět k odvrácení obdobných problémů v budoucnu a dát jasnější pravidla pro jejich řešení. Připravovaná unie kapitálových trhů by měla s bankovní unií vytvářet dvě nohy finanční unie. Po anglosaském vzoru by pak i evropský kontinent mohly mít alternativní zdroj financování podniků, kromě úvěrového financování prostřednictvím bank. To by znamenalo nejen obecný ekonomický přínos, ale zároveň i příslib větší stability pro případ opakování bankovní krize, se kterou se eurozóna potýkala v posledních letech.

briefing paperu Kryštofa Kruliše: Vytváření finanční unie: Stane se eurozóna atraktivní pro další členy?

Stáhnout

Dopadové studie zpracovávané příslušnými institucemi České republiky opakovaně shledávají, že vstup do bankovní unie není v současném stavu v českém zájmu. Bankovní systém ČR je v relativně lepší kondici, než je tomu v řadě států eurozóny. Přetrvávající nevyjasněnost konečné podoby bankovní unie nadále způsobuje, že na některé zásadní otázky ohledně podoby dobrovolného přistoupení České republiky, nelze prozatím nalézt jednoznačnou odpověď. I mezinárodní instituce, včetně Mezinárodního měnového fondu, upozorňují na problematičnost dobrovolného přistoupení k bankovní unii vzhledem k tomu, že země stojící mimo eurozónu mají nerovný přístup k likviditě Evropské centrální banky a nemohou také využít Evropský mechanismus stability, dokud nezavedou společnou měnu. Obdobným způsobem jako České republika vyhodnocují otázku případného zapojení do bankovní unie i ostatní státy Evropské unie neplatící eurem.

Hlavním přínosem vytvoření bankovní unie tak může být rehabilitace eurozóny coby uskupení, které se dokáže učit z vlastních chyb a shodnout se na pravidlech (například v otázce omezování morálního hazardu při záchraně velkých bank), které by do budoucna měly snížit pravděpodobnost jejich opakování. Z eurozóny by se tak znovu mohl stát atraktivní klub.

DATUM A ČAS

pondělí, 24. října 2016

 

POŘADATEL
AMO
PARTNEŘI
Konrad-Adenauer-Stiftung
PRACOVNÍ JAZYK
čeština
LÍBILA SE VÁM AKCE? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: