Šest studentů třetích ročníků středních škol se v pondělí 16. června zúčastnilo bohatého programu plného debat o aktuálních evropským tématech v rámci „Dne s evropským občanstvím“. Do akce se zapojily dvě nejlepší skupiny studentů, kteří zvítězili v soutěži s projektem „Chci znát svá práva v EU“ pořádaným AMO ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR. Projekt má za cíl přiblížit studentům praktické aspekty členství v unii, jejich práva i mechanismy, jak jich dostát.
Studenti měli příležitost u pracovního oběda diskutovat s novináři a odborníky o úskalích a výzvách informování o Evropské unii a společně s nimi vyvraceli některé ze zažitých mýtů. „Moje babička si třeba přečte jen titulek, a už je ráda, že za nějaký problém zase může EU,“ stěžoval si jeden ze studentů z Uherského Hradiště na způsob, jakým média o unii často píší. Účastníci se mimo to zajímali i o alternativní možnosti fungování Evropské unie, smysl další integrace nebo zahraniční politiku EU a její reakci na krizi na Ukrajině.
Součástí programu byla i prohlídka prostor Senátu PČR a Evropského domu, kde se žáci středních škol dozvěděli více o možnostech studia a práce v zahraničí. „Líbilo se mi, že jsme dostali nové informace o studiu v zahraničí,“ hodnotil program jeden ze studentů. Závěrečná debata se zástupci Solvit a Evropa Vaše poradenství jim poté přiblížila nástroje, které mají pro případ, že práva vyplývající z jejich evropského občanství někdo poruší, nebo si jen nebudou vědět rady.
Od února do konce května měli studenti ze sedmi krajů možnost zúčastnit se přednášky „Chci znát svá práva v EU“ a interaktivní formou dozvědět více o tom, odkud se evropská práva berou a jak jich využít.
- DATUM A ČAS
pondělí, 16. června 2016
- MÍSTO
-
Praha
Ukázat na mapě - POŘADATEL
- AMO
- PARTNEŘI
- Zastoupení Evropské komise v ČR