Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Asociace pro mezinárodní otázky ve spolupráci s Europeum – Institutem pro evropskou politiku pořádá za podpory Open Society Foundations, Velvyslanectví Polské republiky v Praze a Česko-polského fora mezinárodní expertní konferenci, která završuje celoroční projekt Challenging the Czech Tales on European Policies. Mediálním partnerem akce je EurActiv.cz.

 

V rámci konference vystoupí:

  • VLADIMÍR BILČÍK, vedoucí Evropského programu, Slovenská společnost pro zahraniční politiku, Slovensko
  • ULRIKE HERRMANN, novinářka, Die Tageszeitung, Německo
  • OGNIAN HISHOW, Senior Associate, German Institute for International and Security Affairs (SWP), Německo
  • DAVID KRÁL, ředitel, EUROPEUM – Institut pro evropskou politiku, ČR
  • VIERA KNUTELSKÁ, analytička, Asociace pro mezinárodni otázky, ČR
  • AGNIESZKA ŁADA, vedoucí Evropského programu, The Institute of Public Affairs, Polsko
  • MIROSLAV LOPATA, partner a generální ředitel, Premier Consulting, Slovensko
  • ARNOŠT MARKS, konzultant projektu, Asociace pro mezinárodni otázky, ČR
  • MARTIN TLAPA, náměstek státního tajemníka pro evropské záležitosti, Úřad vlády, ČR

Za poslední rok bylo v EU přijato a diskutováno mnoho otázek klíčových pro další vývoj evropské integrace. Krize eurozóny vedla k přijetí mnoha opatření upravujících pravidla ekonomického vládnutí i vzájemné finanční pomoci státu v eurozóně, ale také k diskusím o efektivnějším a odbornějším rozhodováni evropských instituci, včetně otázek zmenšení Komise, většího sdílení rozpočtových a daňových pravomoci na evropské úrovni či dalšího rozšíření většinového rozhodování.

Konec sedmiletého rozpočtového období také znamená nutnost jednání o příštím víceletém finančním rámci, které se ale odehrává v časech úspor v národních rozpočtech, přísnějšího hodnoceni auditu využívání unijních prostředků i větších rozpočtových pravomocí Evropského parlamentu stanovených Lisabonskou smlouvou.

I když jsou tyto otázky klíčové pro další směřování Evropské unie i ve středně- a dlouhodobém horizontu, k dostatečné evropské debatě nedochází. Národní debaty zůstávají často izolované a omezené na finanční argumenty, bez bližších informací o debatách v jiných členských státech či bez detailních analýz dlouhodobějších dopadů. Jak probíhají tyto debaty v středoevropských státech, Česku, Německu, Polsku a Slovensku, a čím se mohou navzájem obohatit?

Na tyto a další otázky budou hledat odpovědi dva panely s názvy “Competitiveness of Central Europe in Times of Crisis” a “Future of European Integration – Central European Perspective” závěrečné konference projektu Challenging the Czech Tales on European Policies.

První panel se zaměří na hospodářskou konkurenceschopnost středoevropského regionu v současném krizovém období a v kontextu diskuse o přínosu strukturální a kohezní politiky a jednání o příštím víceletém finančním rámci. Druhý panel bude věnován širšímu politickému vývoji Evropské unie, debatám o další integraci nejen eurozóny a změnách institucionálního rámce. Zvláštní zřetel bude brán na zájmy a role středoevropských států a důsledky tohoto vývoje pro středoevropský region jako celek.

DATUM A ČAS

čtvrtek
13. prosince 2012
9:00 – 15:00

MÍSTO

Velvyslanectví Polské republiky v Praze
Valdštejnská 8
Praha 1

Ukázat na mapě
POŘADATEL
AMO
PARTNEŘI
Europeum - Institutem pro evropskou politiku, Open Society Foundations, Velvyslanectví Polské republiky v Praze, Česko-polské forum a EurActiv.cz
PRACOVNÍ JAZYK
angličtina
LÍBILA SE VÁM AKCE? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky