Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Velvyslanci České republiky 2020 – infografika

Vít Borčany Vít Borčany / Ed. 18. 1. 2021
Velvyslanci České republiky 2020 – infografika

Dnes začala porada velvyslanců. Kvůli komplikacím spojeným s pandemií covid-19 se koná online a nikoli jako obvykle po roce, ale po více než 16-měsíční přestávce. Jako každý rok připravila Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) přehled informací o českých velvyslancích a velvyslankyních. Vycházeli jsme z dat, která o sobě sami prozradili na oficiálních stránkách českých zastupitelských úřadů.

Dobrou zprávou je, že podle oficiálních informací Ministerstva zahraničních věcí chybí český velvyslanec jen v Chorvatsku, Švédsku a Libanonu. V této době, kdy čeští občané potřebují funkční zahraniční službu, se můžeme těšit uklidňující zprávou, že diplomacie na nejvyšších místech je kapacitně zabezpečená. 

I přes probíhající pandemii se dařilo ambasadory v obvyklé míře střídat. Od předloňského léta došlo k 22 rotacím. Na obsazenosti a počtu střídání je vidět, že prezidentovi, ministrovi zahraničních věcí a předsedovi vlády se daří při nominacích najít společnou řeč. Doba vleklých handrkování a blokací je zdá se pryč, anebo neshody tolik nepronikají na veřejnost. 

Mírný pokrok v mezích české zahraniční politiky

Český velvyslanecký sbor tvoří povětšinou profesionálové. Průměrný věk ambasadora je 57 let a jen 11 z nich neuvádí předchozí diplomatickou zkušenost. Česká republika má samozřejmě několik velvyslanců, kteří své pozice získali díky politické přímluvě. I ve vyspělých demokraciích se jedná o běžnou praxi. Nejvyšší vládní představitelé si často na exponovaná místa přejí osoby, kterým důvěřují. Nejinak tomu bylo v případě posledních výběrů velvyslanců při NATO, v Paříži nebo v Budapešti. Ačkoli podobný krok může vzbuzovat řadu otázek, politická nominace nutně neznamená špatného velvyslance. Takových ambasadorů by ale nemělo být příliš mnoho, aby jejich přítomnost nedemotivovala juniornější diplomaty, a takové umístění by vždy mělo být odůvodněné. Bohužel některá vyslání osob bez zahraniční zkušeností (ČR má nyní 4 tituláře, kteří nedeklarují žádný pracovní pobyt mimo vlast), ale s bohatou politickou či kvazipolitickou kariérou na zastrčené evropské ambasády dobré vysvětlení postrádají. 

Stále máme mnohem více velvyslanců než velvyslankyň. Žen ale za poslední rok a půl výrazně přibylo – z 11 na 18. Pořád to sice není ani pětina velvyslaneckého sboru, přesto jde o zlepšení. Podmínkou pro hodnotný výkon diplomatické služby není vysokoškolské studium v oboru diplomacie či mezinárodních vztahů. Profily českých titulářů jsou totiž rozmanité, vždyť pouze 15 z nich tyto obory původně vystudovalo, obdobnou akademickou kvalifikaci si doplnilo později dalších 25. Prezident Zeman často opakoval, že bude za velvyslance jmenovat ekonomy. A jeho preference se patrně prosadila – 24 velvyslanců původně vystudovalo ekonomické obory, především mezinárodní obchod. Jazyky či teritoriální studia patří rovněž mezi obvyklé disciplíny – populárními jsou, zejména u těch starších, arabistika či afrikanistika. Absolventi práv jsou často celkem přirozeně přiřazování k mezinárodním organizacím. Mezi českými velvyslanci je nadále 10 absolventů elitní sovětské diplomatické akademie MGIMO a zajímavé je, že se toto číslo za posledních šest let, kdy biografii diplomatického sboru sledujeme, téměř neměnilo.

 

 

 

POLICY PAPER Ke stažení

Velvyslanci České republiky 2020 – infografika
Vít Borčany, Vít Dostál, Zuzana Šubrtová Stáhnout
Tagy
Tagy
Česká republika 2539
česká zahraniční politika 1097
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: