Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) hledá PROJEKTOVÉHO MANAŽERA / PROJEKTOVOU MANAŽERKU

Ukrajina

Lyudmyla Tysyachna Lyudmyla Tysyachna / Ed. 25. 5. 2017

Úsilí:                            2-

Výsledky:                    2-

Normativní aspekt:    3

Výsledná známka:    3+

 

Ačkoli se ČR na mezinárodní úrovni stále profiluje jako zastánce Ukrajiny a svým postojem nijak nevybočuje z linie dohodnuté na evropské úrovni, tento oficiální narativ postupně ztrácí na průkaznosti. Důvodem jsou nejen aktivity Hradu, KSČM a dalších politických aktérů, ale především absence zájmu ministra zahraničí a premiéra těmto demagogickým výpadům čelit. Jasný signál, který by dodal deklarované podpoře Ukrajiny na věrohodnosti, nepřišel. Jakkoli jsou česko-ukrajinské vztahy korektní a v mnoha sektorových otázkách se spolupráce dále rozvíjí, každodenní záslužná práce úřednického aparátu nemůže vyvážit skutečnost, že na nejvyšší politické úrovni chybí ze strany ČR zájem relace prohlubovat. Podporou ekonomické migrace z Ukrajiny navíc Česko instrumentálně a alibisticky využilo Ukrajinců v otázce uprchlické krize.

Vzhledem k pokračující válce na východě Ukrajiny sledovaly česko-ukrajinské vztahy obdobný kurz jako v předešlých letech. Ukrajina sice stále patří k deklarovaným zahraničněpolitickým prioritám ČR, všeobecný zájem o tamní dění ale postupně opadá. K oživení skomírajícího politického dialogu a potvrzení českého postoje na nejvyšší úrovni nedošlo.

Otázka ruského vojenského angažmá na Donbasu a podpora ukrajinského reformního procesu představovaly i v roce 2016 hlavní body společné agendy. Na půdě Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, Organizace spojených národů a dalších mezinárodních fór se Česko vyslovovalo ve prospěch ukrajinské územní integrity a trvalo na dodržování minských dohod. Na veřejnosti byl však tento hlas přehlušen řadou nemístných vyjádření a matoucích gest. Nebyly to jen události jako lednová cesta komunistických poslanců do separatisty kontrolovaného Doněcka, účast českých zákonodárců v pozorovací misi během voleb na území samozvaných republik nebo netečnost k ustanovení tzv. konzulátu Doněcké lidové republiky v Ostravě, které oficiální postoj navenek diskreditovaly. Opakovaným zpochybňováním efektivity sankcí vůči Rusku nebo vykreslováním Ukrajiny jako zhrouceného státu nepřispěl k důvěryhodnosti ČR na Ukrajině a v mezinárodním měřítku ani prezident Miloš Zeman.

Specifickým tématem vzájemných vztahů je podpora ekonomické migrace Ukrajinců. Na pozadí probíhající války lze české počínání charakterizovat jako egoistické a zahleděné do sebe. Navíc je tato problematika doprovázena nepatřičnými předsudky – nejen vůči Ukrajincům, ale v souvislosti s migrační krizí i ve vztahu k blízkovýchodním uprchlíkům. V kontextu odmítavého přístupu zemí V4 k unijní migrační politice působila navenek instrumentálně a alibisticky i jinak chvályhodná iniciativa na vytvoření evropského programu na pomoc ukrajinskému vnitřně vysídlenému obyvatelstvu.

Tradičně aktivní bylo Česko v oblasti transformační a rozvojové spolupráce. ČR se v rámci svých projektů primárně zaměřuje na oblast vzdělávání a velvyslanectví v Kyjevě působí v tomto sektoru jako koordinátor donorů. Pokračoval zdravotně humanitární program MEDEVAC. Nově bylo ve spolupráci s ukrajinskou policií zahájeno školení specialistů antikonfliktních týmů. Mezirezortní dohodu o spolupráci uzavřel během cesty na Ukrajinu také ministr kultury Daniel Herman. V rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie projednaly zainteresované firmy z obou zemí možnosti vědeckotechnické kooperace ve sféře leteckého průmyslu.

Navzdory těmto posunům v dílčích sektorových otázkách však v česko-ukrajinských vztazích dlouhodobě schází vzájemná komunikace a stvrzení zájmu o spolupráci ve strategických tématech.

Tagy
Tagy
Ukrajina 861
Česká republika 2507
česká zahraniční politika 1086
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: