Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Hledáme finanční koordinátorku/finančního koordinátora

TZ – Hlavním úkolem chytrého města je zajistit komfort a bezpečnost občanů shodli se na debatě Luděk Niedermayer a Jan Edlman

AMO AMO / Ed. 3. 7. 2018
TZ - Hlavním úkolem chytrého města je zajistit komfort a bezpečnost občanů shodli se na debatě Luděk Niedermayer a Jan Edlman

22. června 2018 BRNO - Město je třeba uchopit znovu, jeho hlavním úkolem je zajistit komfort a bezpečnost občanů

„Rozvoj sdílené ekonomiky je umožněn oslabením západního paradigmatu o tom, že každá generace se bude mít lépe než generace jejích rodičů. Toto paradigma nabourala zejména finanční krize. Zatímco dříve si lidé pořizovali auto jako statusový symbol, v dnešní době mladí lidé na auto často nemají. Namísto něj si raději pořídí možnost mobility,“ uvedl český europoslanec Luděk Niedermayer (Poslanecký klub Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů) během debatního setkání  Jak platformy sdílené ekonomiky mění tvář českých a evropských měst, které proběhlo 22. června 2018 v Brně.

„Ukazuje se, že velmi často jsou benefity sdílené ekonomiky místní a na úrovni města či obce. Zároveň sdílená ekonomika vytváří konkurenci, tím pádem snižuje ceny a tvoří novou poptávku, která rozšiřuje možnosti služeb,“ dodal.

Debata v Brně byla jednou ze série diskuzí o důležitých otázkách evropské politiky, které v českých regionech pořádá Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) a zpravodajský portál EurActiv.cz za podpory Evropského parlamentu.

„Město je třeba uchopit znovu, jeho hlavním úkolem je zajistit komfort a bezpečnost občanů. Smart Cities je to že město zvládá řídit oba tyto úkoly společně s dalšími aktéry. Je zavádějící myslet si že tento projekt je jen o technologiích, je to zejména o kooperaci, kdy v této platformě by město mělo mít koordinační funkci,“ uvedl Jan Edlman ze ŠKODA AUTO DigiLab, který byl druhým diskutujícím.

Regulace je kontraproduktivní, důležité je srovnat podmínky pro jednotlivé služby

Účastníci se shodli například na tom, že regulace je kontraproduktivní, důležitá je forma deregulace. Srovnat podmínky pro jednotlivé služby. „Dochází tu k vzniku zisku a na druhé straně k úspoře, kterou generuje ten občan který využije sdílené služby,“ řekl Jan Edlman.

„Trendem je to že jakmile se místní platforma osvědčí, tak nakonec dojde k jejímu prodeji a velké značky ty malé nakupují ve velkém. Uber dělá 30% tržeb s cizinci i na českém trhu, to je výhoda globálních značek,“ dodal moderátor Kryštof Kruliš z AMO.

Výstupem z debatního setkání se stane soubor doporučení, která budou rozeslána zainteresovaným institucím a organizacím v České republice i na evropské úrovni.

KE STAŽENÍ

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz