Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Společná obchodní politika EU v éře Trumpovy administrativy

Kryštof Kruliš Kryštof Kruliš / Ed. 2. 7. 2018

Společná obchodní politika Evropské unie je dlouhodobě označována za jednu z nejvíce úspěšných politik. Česká republika je v kontextu Evropské unie středně velkou zemí a díky svému členství může tuto politiku ovlivňovat a zároveň se podílet na jejích výsledcích.

Ty jsou přitom významné. V souhrnu představuje Evropská unie stále největší světovou ekonomiku. Coby jednotný obchodní blok tak má možnost vyjednat výhodné podmínky přístupu na trh třetích států a zároveň výrazně ovlivňovat dění v mezinárodním obchodě skrze svůj jednotný celní sazebník a váhu svého hlasu v multilaterálních mezinárodních organizacích.

Administrativa Donalda Trumpa přinesla do oblasti mezinárodního obchodu dlouhou dobu neznámé prvky. Odklon od Transpacifického partnerství následoval tlak USA na Čínu a další významné hráče světového obchodu s cílem snížit schodky obchodní bilance USA. Rok 2018 pak přinesl zavedení cel na ocel a hliník, která od června nabyla účinnosti i vůči Evropské unii.

AMO a zpravodajský portál EurActiv.cz uspořádaly v květnu v Ostravě diskuzní setkání, jehož cílem bylo otevřít debatu o aktuální situaci v mezinárodním obchodě v kontextu společné obchodní politiky Evropské unie. Zvláštní pozornost byla věnována možným dopadům na Českou republiku, a zvláště pak ocelářský průmysl v Moravskoslezském kraji. Policy paper Kryštofa Kruliše představuje shrnutí a doporučení adresovaná evropským institucím i domácím politikům a státní správě, která jsou výstupem této debaty.

POLICY PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
Evropa 3216
USA 1003
mezinárodní obchod 339
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: