Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Pravicová řešení politických výzev pro rok 2017

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 27. 12. 2016

Vít Dostál a Kryštof Kruliš přispěli kapitolou do společné publikace TOPAZu, Wilfried Martens Centre for European Studies a Konrad Adenauer Stiftung, která se zabývá českou evropskou politikou.

Evropská unie se nachází v komplikované situaci. Ztrácí vliv na své sousedství, které se namísto pásu partnerů a spojenců stalo oblastí, z níž přichází nestabilita. Evropská integrace zasažená populismem vyústěným v Brexit komplikuje řešení globální migrační krize a blokuje prohloubení obchodní politiky. České republiky se všechny tyto procesy bezprostředně dotýkají. Přesto zůstávala česká zahraniční politika v posledních měsících reaktivní, pomalá, rozhádaná a neschopná čelit radikalizujícím se náladám ve společnosti a s nimi souvisejícím politickým populismem.K probuzení české zahraniční politiky, které s nástupem středo-levicové vlády slibovali noví architekti české zahraniční politiky, nedošlo, uvádějí v závěru oba analytici.

Níže uvedená doporučení jdou záměrně nad rámec funkčního období současné vlády. Lze je proto vnímat jako agendu, nad kterou by se měla zamýšlet vláda, jež vznikne z parlamentních voleb v roce 2017.

Doporučení

• Česká republika by při jednání o vystoupení Spojeného království měla kromě ochrany čtyř svobod dbát i na udržení otevřenosti vzájemného trhu.

• V otázkách budoucnosti EU by se ČR měla aktivitou v jiných oblastech (např. společné obranné politice) snažit vyvažovat periferní postavení ve vztahu k eurozóně a usilovat o zachování liberálního vnitřního trhu.

• Uzavření dohod o volném obchodu mezi EU a Kanadou i Spojenými státy je v zájmu ČR. I v případě, že nedojde k úspěšnému dovršení jednání či krachu v ratifikaci, je zapotřebí usilovat o jejich znovuzahájení.

• Česká republika by měla razantněji obhajovat politiku rozšiřování EU a snažit se o prosazení mnohem otevřenějšího přístupu v příští Evropské komisi.

• Český příspěvek ke stabilizaci evropského sousedství by měl být mnohem výraznější. Základním předpokladem je nepodrývat evropský konsenzus vůči Rusku či Turecku a dále razantně navyšovat českou transformační, rozvojovou a humanitární pomoc.

Původní vydání: Pravicová řešení politických výzev pro rok 2017

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3258
Evropská unie 2077
TTIP 103
brexit 439
eurozóna 140
Česká republika 2574
česká evropská politika 660
česká zahraniční politika 1106
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: