Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Poškozují Evropské regulace českou ekonomiku? Patříme na západ symbolizovaný dnešní EU?

AMO AMO / Ed. 3. 9. 2018
Poškozují Evropské regulace českou ekonomiku? Patříme na západ symbolizovaný dnešní EU?

24. května 2018, VSETÍN – Poškozují Evropské regulace českou ekonomiku? Patříme na západ symbolizovaný dnešní EU? Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) uspořádala v prostorách Masarykovy veřejné knihovny Vsetín debatu o budoucnosti České republiky v Evropské unii.

Na akci vystoupila Karolína Kottová ze Zastoupení Evropské komise v České republice, předseda Strany svobodných občanů Tomáš Pajonk a Vladan Hodulák z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Cílem akce bylo diskutovat o tom,  zda regulace vznikající na úrovni Evropské unie poškozují českou ekonomiku, potažmo o tom, zda Česká republika patří na Západ symbolizovaný dnešní EU, nebo můžeme přemýšlet o neutrálním postavení mezi mocnostmi. Zatímco Tomáš Pajonk byl vůči současnému fungování Evropské unie s ohledem na regulace, které přináší, velmi kritický, Karolína Kottová a Vladan Hodulák poukázali na pozitiva, která s sebou regulace vznikající v EU přinášejí pro obyvatele jejích členských států.

Předmětem diskuse se stalo i kontroverzní Nařízení o ochraně osobních údajů (tzv. GDPR), které nedávno  v celé EU vstoupilo v platnost. “Dovedu si představit, že by namísto plošně platného Nařízení existovalo něco jako certifikát, který by svému nositeli potvrzoval, že s osobními údaji nakládá korektně. Klienti by se tak mohli sami rozhodnout, zda danému člověku své osobní údaje svěří,” podotkl Tomáš Pajonk.

Karolína Kottová naproti tomu poukázala na nutnost ochrany spotřebitele a na to, že nejednotnost jednotlivých národních legislativ by způsobovala problémy na vnitřním trhu. “Při absenci jednotných pravidel by bylo nesmírně komplikované, kdyby např. česká firma chtěla vyvážet zboží do jiného členského státu, protože by v takovém případě byla nucena najmout odborníka na legislativu tohoto státu.” Dále upozornila na to, že vznik některých regulací je iniciován na úrovni firem na jednotném trhu či přímo občany – např. pokud jde o dvojí kvalitu potravin.

Podle Vladana Hoduláka je třeba brát při hodnocení fungování EU v úvahu historický kontext jejího utváření. “Unie se utvářela na bázi systému brzd a protivah, které zaručují, že se jednotlivé členské státy dohodnou. Unii lze kritizovat, ale vždy je třeba se ptát, jaké jsou alternativy.”

Debata se uskutečnila díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí a Velvyslanectví USA v České republice. AMO je nevládní nezisková organizace založená v roce 1997 za účelem výzkumu a vzdělávání v oblasti mezinárodních vztahů. Její debatní cyklus bude pokračovat v dalších šesti českých, moravských a slezských městech.

Fotogalerii z akce si můžete prohlédnout zde. Záznam je dostupný pod tímto odkazem.

Kontakt:

Pavlína Janebová,

tel. +420 604 142 927,

e-mail: pavlina.janebova@amo.cz

 

KE STAŽENÍ

Tagy
Tagy
Evropská unie 2019
Česká republika 2440
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky