Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidej se k nám: AMO hledá stážistky/stážisty pro čínské projekty

Podkladový materiál: Kosmické aktivity Evropské unie z pohledu ČR

Petr Boháček Petr Boháček / Ed. 25. 2. 2020
Podkladový materiál: Kosmické aktivity Evropské unie z pohledu ČR

7. února 2020 se v Lichtenštejnském paláci uskutečnil další kulatý stůl Národního konventu o Evropské unii, tentokrát na téma: Kosmické aktivity Evropské unie z pohledu ČR. O tématu diskutovali zástupci státní správy, vzdělávacího sektoru, podnikatelské sféry, sociální partneři a další pozvaní hosté. Odborným garantem tohoto kulatého stolu byly Asociace pro mezinárodní otázky a Ústav mezinárodních vztahů.

Kosmické aktivity zažívají dynamický rozvoj na několika úrovních. Hlavním hybatelem je navyšující se závislost nejen ekonomiky, ale celé moderní společnosti na kosmických prostředcích uplatněných v široké řadě oblastí. Vesmír již není jen zdrojem rozvoje a inovací, ale předpokladem pro fungování a zabezpečení základních funkcí moderní civilizace. Množství příležitostí zde kopíruje množství výzev. V roce 2018 velikost globální kosmické ekonomiky přesáhla 400 miliard dolarů. Mezi nové aktéry se řadí nové kosmické velmocí jako je Čína, Indie, Japonsko, ale i malé země jako je Lucembursko, Spojené Arabské Emiráty či Austrálie. Zcela zásadním hybatelem jsou ale nestátní aktéři a výrazný je bezesporu vstup Evropské unie a její ambice hrát klíčovou roli. To s sebou nese politické dopady v podobě přesunu určité míry moci na tyto nové hráče. Výslednými jevy jsou militarizace vesmíru, nárůst strategického vlivu soukromých aktérů a rostoucí ambice Evropy.

Spoluautorem tohoto textu je Nikola Schmidt z Ústavu mezinárodních vztahů. Kompletní podkladový dokument, který AMO a ÚMV zpracovali jako odborní garanti setkání, naleznete zde:

BRIEFING PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
Evropa 3440
Evropská unie 2184
Česká republika 2768
česká bezpečnostní politika 380
česká zahraniční politika 1248
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: