Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

O české politice ve východní Evropě: Nové úkoly během předsednictví v Radě EU i po něm

Pavel Havlíček Pavel Havlíček / Ed. 10. 11. 2022
O české politice ve východní Evropě: Nové úkoly během předsednictví v Radě EU i po něm

Podobně jako v roce 2009, kdy došlo během summitu v Praze k založení politiky Východního partnerství, je i v průběhu právě probíhajícího českého předsednictví v Radě EU východní Evropa středobodem pozornosti.

Důsledky války, kterou Rusko vede proti Ukrajině, dopadají i na evropské země a zahrnují jak rostoucí míru inflace a vysoké ceny energií, tak náklady spojené s pomocí ukrajinským uprchlíkům. Dá se přitom usuzovat, že situace bude eskalovat v zimních měsících. Proto musí EU reagovat a ČR jako předsednická země přispět k tomu, aby se současnou krizi podařilo co nejefektivněji překonat a předat vedení EU Švédsku s co nejhmatatelnějšími výsledky.

Ukrajina a Moldavsko obdržely status kandidátské země EU. To je posunulo do nové kategorie evropské integrace a umožnilo rozvinout nový rozměr vztahů s oběma zeměmi. Oproti tomu Gruzii se podařilo konečně získat dlouho očekávané potvrzení jejích evropských aspirací a orientace na EU, jakkoli o dalších krocích a pokroku panují na straně EU i nezávislých pozorovatelů obavy. Budoucí podoba Východního partnerství a jeho místo vedle unijní politiky sousedství a nového rámce Evropského politického společenství zůstává prozatím nevyjasněna.

Cílem představeného policy paperu je identifikovat kroky, které by Evropská unie měla podniknout v aktuální situaci směrem k Ukrajině, včetně její poválečné obnovy, a k Moldavsku a Gruzii, a dále východiska České republiky v tomto kontextu, a to během jejího šestiměsíčního předsednictví, ale i po jeho skončení.

POLICY PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
CZ PRES 2022 50
Evropa 3438
Východní partnerství 252
Západní Balkán 86
Česká republika 2765
česká bezpečnostní politika 376
česká evropská politika 777
česká zahraniční politika 1222
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: