Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Německo

Zuzana Lizcová Zuzana Lizcová / Ed. 25. 5. 2017

Úsilí:                            1-

Výsledky:                    2-

Normativní aspekt:    2

Výsledná známka:    2

 

Mezi Českou republikou a Německem probíhá na mnoha úrovních konstruktivní praktická spolupráce, která se v roce 2016 ještě prohloubila. Příznivý vliv na tento trend má i česko-německý strategický dialog. Dobrou zprávou je prodloužení financování Česko-německého fondu budoucnosti a Česko-německého diskuzního fóra, díky němuž bude pokračovat kooperace občanských společností v obou zemích. Další posuny brzdila absence dlouhodobé a sdílené vize české evropské politiky. K dobrým vzájemným vztahům nepřispěla ani útočná vyjádření vůči Německu nebo spolkové kancléřce, především ze strany prezidenta, ministrů vnitra a financí a předsedy Senátu. Uspokojivě se nepodařilo vyřešit otázku modernizace česko-německých železničních spojení.

Česko-německé vztahy se po bouřlivé druhé polovině roku 2015 začaly uklidňovat. Přispěly k tomu jednak vnější okolnosti: zmírnění tzv. migrační krize, politické změny v Polsku, změna statusu Česka v nejméně problematický článek Visegrádské skupiny i perspektiva brexitu a s ní spojená nutnost úvah o nové podobě EU; svou roli ve vzájemných vztazích ale sehrál také viditelný zájem obou vlád a především premiérů a ministerstev zahraničí na dalším rozvoji bilaterální spolupráce.

Druhým rokem pokračoval Česko-německý strategický dialog, který představuje solidní základ pro rozvíjení diskuzí a spolupráce, zejména na mezirezortní úrovni. V jeho rámci se také třikrát sešla také pracovní skupina k tématu migrace a integrace, což lze vzhledem k významu této problematiky pro bilaterální vztahy hodnotit pozitivně. Ze zasedání vyplynul oboustranný zájem na spolupráci při řešení příčin migrace v zemích původu a důsledků v tranzitních zemích (plánuje se i společný humanitární projekt v Jordánsku) a na ochraně vnějších schengenských hranic. Spornou však zůstává otázka přerozdělení uprchlíků mezi evropskými zeměmi.

V rámci strategického dialogu i ve vztazích se sousedními spolkovými zeměmi Saskem a Bavorskem kladly obě strany nadále důraz na rozvoj spolupráce v oblasti vědy, digitalizace a průmyslu 4.0. Toto téma bylo i důležitým bodem srpnové návštěvy kancléřky Angely Merkelové v Praze. Vysoce nadstandardní zůstává česko-německá policejní spolupráce. V loňském roce vstoupila v platnost nová smlouva, která se touto oblastí zabývá.  Nepříznivou zprávou byla naopak aktualizace Spolkového plánu dopravních cest. Navzdory úsilí české strany i sousedních spolkových zemí získaly klíčové projekty vysokorychlostní tratě Praha-Drážďany a modernizace železničního spojení z Prahy do Mnichova včetně napojení na Norimberk pouze status potenciální potřeby. To znamená, že sice budou nadále zkoumány možné náklady a přínosy těchto projektů, ale zahájení výstavby zatím není na pořadu dne. Jen malou náplastí je otevření posledního úseku dálnice (A17/D8) mezi Prahou a Drážďany.

Vzájemné vztahy posiluje i fakt, že zatěžující témata minulosti z aktuální politiky prakticky zmizela a hovoří se o nich téměř výhradně v souvislosti se vstřícnými gesty jedné či druhé strany. V loňském roce rezonovalo zejména smířlivé vystoupení ministra kultury Daniela Hermana na sudetoněmeckém sjezdu.

K prohloubení relací naopak nedošlo mezi prezidenty obou zemí a pokrok se vzhledem k protiuprchlickým postojům Miloše Zemana zřejmě ani nedá očekávat. Prezidentovy výroky mají nepříznivý vliv na nálady české veřejnosti a poškozují obraz Česka v očích  německé společnosti. Absence výraznější prezidentské linky v česko-německých vztazích nicméně není fatální. Naopak dobře fungovala premiérská spolupráce, zpečetěná návštěvou kancléřky v Praze. Slabá zůstává komunikace mezi parlamenty obou zemí.

Tagy
Tagy
Německo 459
Česká republika 2438
česká zahraniční politika 1045
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky