Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

EU nám přináší řadu výhod, ale nejsme schopni je zužitkovat, zaznělo na debatě s politiky

AMO AMO / Ed. 30. 7. 2018
EU nám přináší řadu výhod, ale nejsme schopni je zužitkovat, zaznělo na debatě s politiky

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) ve spolupráci s Městskou knihovnou ve Svitavách uspořádala dne 10. dubna debatu o budoucnosti České republiky v Evropské unii. V prostorách Multifunkčního centra Fabrika Svitavy vystoupili europoslanec Pavel Telička, senátor Radko Martínek, bývalá zpravodajka České televize v Bruselu Pavlína Kvapilová a šéfredaktor deníku Echo 24 Dalibor Balšínek.

Cílem akce bylo diskutovat o tom, zda Česká republika patří na Západ symbolizovaný dnešní EU, nebo můžeme přemýšlet o neutrálním postavení mezi mocnostmi. Všichni vystupující se shodli na tom, že by Česká republika měla zůstat členem EU, jelikož je pro ni členství přínosné a řada našich spoluobčanů i odvětví je na ní závislá.

„V České republice existuje názor, že pro členství v Evropské unii pro nás sice není alternativa, ale zároveň v Bruselu nic nezmůžeme,“ řekl Telička, ale uvedl, že se jedná o omyl, protože Unie nám prosazení našich zájmů umožňuje. K tomu je nicméně třeba proaktivní přístup, který na české straně často chybí. S tím souhlasila i Pavlína Kvapilová. „Čeští představitelé si v minulosti často neuvědomovali, jak důležité je aktivně se podílet na vyjednávání.“

Podle Radko Martínka je k úspěšnému prosazení našich zájmů v Evropské unii nezbytná i faktická znalost jejího fungování, což často naši politici podceňují. Senátor také upozornil na to, že členství ČR v EU je často přepočítáváno na peníze, ale má i společenskou a kulturní dimenzi – umožňuje snazší kontakty a výměny mezi lidmi.

Dalibor Balšínek byl ze všech vystupujících vůči dnešní podobě Unie naladěn nejkritičtěji. Upozorňoval na přebujelou byrokracii a selhání funkce evropských dotací, které ve výsledku financují velké firmy, kterým však nebyly původně učeny. „Lidé by si měli uvědomit, že se nejedná o peníze z Bruselu, nýbrž o prostředky z jejich vlastních daní.“ Vystoupil také proti přijetí eura, které považuje za politický projekt.

Na záznam z akce se můžete podívat zde. Fotografie najdete na našem Facebooku.

Debata se uskutečnila díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí a Velvyslanectví USA v České republice. Debatní cyklus bude pokračovat v dalších šesti českých, moravských a slezských městech.

 

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky