Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Čeští poslanci v Evropském parlamentu 2004 – 2019

Pavlína Janebová Pavlína Janebová / Ed. 31. 12. 2019
Čeští poslanci v Evropském parlamentu 2004 - 2019
foto PIXABAY

Evropský parlament představuje jedinou instituci Evropské unie volenou přímo občany členských států a hraje významnou roli v demokratickém fungování Unie, a to i navzdory skutečnosti, že jeho postavení stále nelze plně srovnávat s parlamentními tělesy v systémech národních států.

Přesto, že poslanci a poslankyně v EP nezastupují členský stát, v němž byli zvoleni, nýbrž svou politickou stranu, resp. skupinu, jejíž je jejich národní politická strana členem, v praxi často hrají nezastupitelnou roli při vnášení specifických národních perspektiv do politického rozhodování v rámci EP či jeho jednotlivých výborů. 

Cílem tohoto briefing paperu je přehlednou formou představit působení českých europoslanců ve třech uplynulých obdobích (tj. v šestém období v letech 2004–2009, sedmém období v letech 2009–2014 a v osmém období v letech 2014–2019) a v nedávno započatém období devátém (2019–2024). Text se zaměří na politickou příslušnost poslanců a poslankyň, kteří byli za Českou republiku (Česko, ČR) do EP zvoleni, četnost jejich zastoupení ve vedoucích funkcích v rámci EP a jeho výborech. Dále bude pozornost věnována poměru mužů a žen mezi zvolenými kandidáty. Údaje pro Českou republiku budou porovnány s Maďarskem, Portugalskem, Rakouskem, Řeckem a Švédskem.

Briefing paper vznikl s podporou Friedrich Naumann Foundation for Freedom.

BRIEFING PAPER Ke stažení

Čeští poslanci v Evropském parlamentu 2004 – 2019
Pavlína Janebová, Magda Komínková Stáhnout
Tagy
Tagy
Evropa 3190
Česká republika 2481
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky