Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

10 let východního partnerství: z Prahy do Bruselu a jak postupovat?

Pavel Havlíček Pavel Havlíček / Ed. 2. 3. 2020
10 let východního partnerství: z Prahy do Bruselu a jak postupovat?
foto PREMIER.GOV.PL

V květnu tohoto roku oslavila politika Východního partnerství své desáté výročí. Nyní prochází procesem strategické reflexe své budoucnosti.

Uplynulá dekáda je obecně hodnocena jako úspěšná, a to je zapotřebí zachovat i v dekádě následující. S tímto cílem je třeba formulovat novou vizi pro vztahy mezi EU a státy Východního partnerství a přikládat politice východní politice EU náležitou prioritu. Rozhodující roli by v tomto měli hrát tradiční zastánci politiky Východního partnerství, jako je Polsko, Švédsko a Česká republika. Strategickým úkolem pro tyto země je přinést nové nápady a pobídky pro rozvoj politiky Východního partnerství do roku 2030 i dále. Je třeba, aby členské státy EU ze tzv. „like-minded“ skupiny podporovaly euroatlantickou orientaci zemí Východního partnerství se zachováním možnosti jejich eventuálního členství v EU.

Policy paper hodnotí uplynulou první dekádu politiky Východního partnerství, její úspěchy a selhání a představuje hlavní úkoly a výzvy, před kterými EU i státy Východního partnerství aktuálně stojí. Dále formuluje doporučení pro Evropskou unii, Visegrádskou skupinu i Českou republiku.

Policy paper vznikl s podporou z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů veřejné diplomacie v oblasti zahraniční politiky ČR a mezinárodních vztahů. Navazuje na mezinárodní konferenci „Eastern Partnership Day“, organizovanou AMO a Ústavem mezinárodních vztahů v červnu 2019.

POLICY PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
Evropa 3440
Evropská unie 2181
Východní partnerství 252
česká evropská politika 779
česká zahraniční politika 1246
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: