Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Conference “Eastern Partnership Five Years on: Time for a New Strategy?

AMO AMO / Ed. 4. 1. 2016

Dne 25. dubna 2014 se v Černínském paláci uskutečnila konference „Eastern Partnership Five Years on: Time for a New Strategy?“, věnovaná současnému stavu a perspektivám Východního partnerství.

Se zahajovacími projevy vystoupili ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek, eurokomisař pro rozšíření a sousedskou politiku Štefan Füle a gruzínský prezident Giorgi Margvelašvili.

U příležitosti pětiletého výročí založení Východního partnerství ministr Zaorálek vyzval k reflexi tohoto projektu. „Po pěti letech zřetelně vidíme, že projekt Východního partnerství vyžaduje změnu. Nemůžeme používat stejné modely a nástroje, které fungovaly u začleňování zemí střední a východní Evropy do Evropské unie. Země Východního partnerství se nacházejí v různých fázích, mají různé cíle i politické systémy. Je nutné proto k nim přistupovat více individuálně se zřetelem na jejich potřeby a podmínky,“ řekl ministr.

Zároveň ocenil pozitivní kroky, kterých se podařilo dosáhnout, včetně planováného podpisu Asociačních dohod mezi EU a Moldavskem a mezi EU a Gruzií. Členské státy EU pak od pondělka umožní cestovat občanů Moldavska bez nutnosti víza. „To je významný pokrok. Zároveň při pohledu na Ukrajinu vidíme, že bohužel ne všude byla tato naše politika úspěšná,“ poznamenal ministr Zaorálek. „Jsem přesvědčen, že porušování územní celistvosti a suverenity států nelze nechat bez rozhodné reakce,“ dodal šéf české diplomacie.

Konference se konala u příležitosti 5. výročí zakládajícího pražského summitu Východního partnerství pod záštitou prezidenta ČR Miloše Zemana. Organizátory jsou Ministerstvo zahraničních věcí a Asociace pro mezinárodní otázky.

Původní vydání: Conference “Eastern Partnership Five Years on: Time for a New Strategy?

Přejít
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: