Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Brexit v říjnu nebude. Johnson je slabý jako předtím Mayová

Kryštof Kruliš Kryštof Kruliš / Ed. 6. 9. 2019
Brexit v říjnu nebude. Johnson je slabý jako předtím Mayová
foto HNONLINE.SK Boris Johnson, starosta Londýna a možný nástupce Davida Camerona

Britskému premiérovi Borisi Johnsonovi zřejmě nezbude nic jiného než požádat Evropskou radu o další odklad brexitu. To je přitom krok, který od svého nástupu do funkce hlasitě odmítá. Mohl by rezignovat, ale hledání nástupce by přenechal opozici. A ta nikoho vhodného nemá. Stejně jako EU už nemá důvod ustupovat.

Britský premiér Johnson opět neuspěl se svou brexitovou strategií. Bude muset žádat Evropskou radu o další odklad? ,,Pokud bude přijatý návrh zákona schválen horní komorou a královna ho kontrasignuje, premiér bude muset požádat o odklad. Zarputilost Borise Johnsona to neudělat je dlouhodobě avizovaná, ale z hlediska fungování právního státu v Británii by bylo něco takového nepřijatelné.“

„Zatím jsme ve fázi, kdy zákon proti brexitu bez dohody prošel dolní komorou parlamentu. Je to návrh klasického zákona a obě komory jsou relevantní. Ještě se čeká na horní komoru, předsedové klubů – řečeno českou terminologií – za konzervativce a labouristy v horní komoře se dohodli, že by zákon měl být projednán nejpozději do pátku páté hodiny britského času. To znamená, že snaha obstruovat ze strany konzervativců zatím vypadá neúspěšně,“ vysvětluje Kruliš.

Čtěte více v rozhovoru pro iDnes.cz

Původní vydání: Brexit v říjnu nebude. Johnson je slabý jako předtím Mayová

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3145
Evropská unie 2005
Spojené království 574
brexit 436
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky