Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se ke Klimatýmu: hledáme nové analytiky a analytičky

Boj s dezinformacemi jako téma pro posílení odolnosti české společnosti: Čekání na změnu

Pavel Havlíček Pavel Havlíček / Ed. 17. 8. 2021
Boj s dezinformacemi jako téma pro posílení odolnosti české společnosti: Čekání na změnu
foto ENGIN AKYURT/UNSPLASH

Briefing paper se věnuje tématu boje s dezinformacemi jako jednomu z prvků v oblasti společenské odolnosti v České republice.

Popisuje jak současný stav věcí v ČR a slabé stránky české reakce na dezinformace, které byly naplno odhaleny během pandemie koronaviru, ale také analyzuje problémy související specificky s českým prostředí a zahraničními pachateli tohoto fenoménu – především Ruskem a Čínou. Ve druhé části se paper věnuje jedné proaktivní a druhé reaktivní oblasti, ve kterých by se český stát měl zdokonalit. Těmi jsou především strategická komunikace a nová příležitost v regulaci digitálního prostředí a velmi velkých platforem z pohledu Evropské unie.

Paper dochází ke zjištění, že v české debatě o dezinformacích stále existuje hned několik slepých míst, na které by se český stát a vláda měly do budoucna zaměřit tak, aby se opět vrátily ke svému dřívějšímu renomé „šampióna“ boje s dezinformacemi, či se alespoň přinejmenším podařilo tuto oblast dostat zpět pod kontrolu. Mezi ně patří jak strategická komunikace a regulace digitálního prostředí, kde si český stát hlídá spíše businessové zájmy českých subjektů než otázky bezpečnosti, ale také spolupráce s občanskou společností a využívání dobré zkušenosti z podpory nezávislých médií. V závěru paper poukazuje na některé příležitosti, díky kterým by český stát mohl posílit svou odolnost. Mezi nimi jsou jak lepší součinnost s partnery v Evropské unii, tak investice do vlastní kapacity a budování akceschopných institucí, které by šíření dezinformací mohli pomoci omezit.

Celá studie ke stažení zde: 

 

 

 

 

 

 

 

BRIEFING PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
digitální agenda 93
factchecking 80
koronavirus 142
Česká republika 2744
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: