Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Analytička před volbami v Nizozemí: Rutte nebo Wilders? Rozhodnou ti další

Anna Kuznická Anna Kuznická / Ed. 15. 3. 2017

Anna Kuznická poskytla rozhovor serveru Patria.cz týkající se očekávaných nizozemských voleb.

Předvolební průzkumy vyprofilovaly dva lídry nizozemských voleb – Konzervativní Lidovou stranu pro svobodu a demokracii (VVD) a Stranu pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Sám Rutte označil Wilderse za vážného soupeře a možného vítěze. Jak situaci a volební šance vnímáte z místa v předvečer voleb?

Máte pravdu, že průzkumy veřejného mínění dlouhodobě favorizovaly na vítězství Geerta Wilderse. V posledních týdnech ale ukazují, že by ho měl o pár křesel předstihnout Mark Rutte. Samozřejmě zkušenosti z posledních volebních klání ve světě ukazují, že finální výsledky se mohou od předvolebních odhadů výrazně lišit. Navíc pro Nizozemsko je typické, že je zde až do samotného dne voleb velké množství nerozhodnutých voličů.

Každopádně ať nakonec zvítězí VVD nebo PVV, důležitý je fakt, že ani jedna strana nezíská přesvědčivou většinu a výsledku mezi 10 až 25 křesly z celkových 150 by mohla dosáhnout až osmice partají. Wildersovi oponenti navíc dali jednoznačně najevo, že s PVV koalici tvořit za žádných okolnost nebudou. Dá se tedy říci, že více než Wildersův výsledek Nizozemce zajímá, které strany se dokáží dohodnout na takovém kompromisu, aby sestavily funkční vládu.

Jaká hlavní předvolební témata rezonují a podle Vás budou rozhodovat? Jaké jsou u nich klíčové postoje jednotlivých stran?

Pravicové strany, tedy především právě PVV a VVD, na začátku kampaně akcentovaly otázku islámu a imigrace. Pro Wilderse jde o klasické téma a dá se říci, že Rutte od něj, samozřejmě v daleko měkčí verzi, rétoriku převzal. Nicméně ani jedna z těchto stran během kampaně nebyla příliš důrazná a daly tak prostor středovým a levicovým partajím k debatě o dalších tématech, jako je zaměstnanost, zdravotnictví či školství.

V posledních dnech zaplnil stránky tisku především spor Nizozemska s Tureckem a ten byl také jedním z hlavních témat včerejší jediné předvolební debaty mezi Ruttem a Wildersem. Díky Rutteho neoblomnému postoji vůči Ankaře a Wildersově tradiční kritice Turecka se dá říci, že toto téma může nejvíce pomoci právě těmto dvěma politikům.

Celý rozhovor si přečtěte na stránkách Patria.cz

Původní vydání: Analytička před volbami v Nizozemí: Rutte nebo Wilders? Rozhodnou ti další

Přejít
Tagy
Tagy
Nizozemsko 41
volby 1331
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: