Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Dne 15. března 2010 Asociace pro mezinárodní otázky ve spolupráci s Metropolitní Univerzitou Praha uspořádala veřejný kulatý stůl na téma Rok Eura na Slovensku. Naše pozvání přijali Igor Barát, člen představenstva Poštové banky a.s. a bývalý zplnomocněnec vlády SR pro zavedení Eura, Petr Mach, ekonom a předseda Strany svobodných občanů a Pavel Mertlík, vrchní ekonom Raiffeisenbank a.s. a externí vyučující na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Akci moderoval zástupce šéfredaktora deníku E15, Jan Žižka.

Odborníci zhodnotili výhody a nevýhody přijetí jednotné evropské měny a srovnali vývoj v České republice a na Slovensku v době krize z pohledu dvou zemí, které sdílejí podobné podmínky, ale z nichž v jedné se platí národní měnou a v druhé eurem. Všichni se shodli, že pouhý rok je moc krátká doba pro konečné zhodnocení dopadu eura na slovenskou ekonomiku s tím, že pro zodpoědné posouzení je nutný horizont minimálně pěti let. Po příspěvcích odborníků se rozvinula živá debata, kde došlo i na v současnosti často diskutované téma dodržování Maastrichtských kritérií. Petr Mach k tomuto problému uvedl, že mnoho zemí si podmínku podle které vládní deficit nesmí překročit 3% HDP vykládá tak, že v dobrých letech dodržují ona 3% a v letech špatných je jednoduše překročí. Odborníci se shodli, že dluhy ČR ani SR nejsou závratné, skutečné nebezpečí ale spočívá v rostoucím trendu zadlužení.

POŘADATEL
AMO
PARTNEŘI
Metropolitní Univerzita Praha, EurActiv.cz, E15 a Strategie
LÍBILA SE VÁM AKCE? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: