Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Afrika: Zlatý důl pro investory?

Jakub Hlávka / Ed. 17. 12. 2015

Přes relativně malý podíl na světových investičních tocích a vážné dopady hospodářské krize patří africké státy mezi nejprogresivnější ekonomiky s nejslibnějšími investičními příležitostmi. Je proto alarmující, že objem západních investic na kontinentě relativně klesá ve srovnání s investicemi asijskými.

Objem investic, které směřují do Afriky, má potenciál změnit kontinent k lepšímu a zároveň vytvořit nové příležitosti pro další zahraniční investory. Přestože zatím na nejchudší světadíl směřuje pouze 5 % světových přímých zahraničních investic (PZI), patří africké státy mezi ty s nejrychlejším hospodářským růstem. V poslední dekádě mezi deset nejrychleji rostoucích států světa patřilo šest afrických: Angola, Nigérie, Etiopie, Čad, Mozambik a Rwanda. Průměrné (nevážené) roční tempo růstu afrického HDP je od počátku tohoto tisíciletí vyšší než v Asii.

Investiční ráj?

Ve srovnání s rokem 2000, kdy objem všech PZI v Africe dosáhl 9 miliard amerických dolarů, vypadá odhadovaná hodnota tohoto ukazatele pro rok 2015 (150 miliard) jako fantazie. V krizovém roce 2009 objem PZI do Afriky meziročně klesl o více než třetinu, nicméně již v roce 2012 má pokračovat v prudkém předkrizovém vývoji, později dosáhnout objemu zmíněných 150 miliard a vytvářet až 300 tisíc nových pracovních míst ročně. Může ale kontinent zmítaný nepokoji a trpící zkorumpovanými režimy takto pozitivní prognózy reálně naplnit?

Analýza Ekonomické komise pro Afriku OSN vysvětluje, že západní investoři se Africe vyhýbají z několika hlavních důvodů, mezi něž patří nejistota z budoucího vývoje (která zahrnuje makroekonomickou nestabilitu spočívající ve vysokých mírách inflace a zadluženosti), politická nestabilita, nedostatek transparentnosti, nadbytečná byrokracie, nedostatečnávelikost trhů, špatnáinfrastruktura a výrazná protekcionistickáopatření. Přesto právě v Africe vykazují investice již od devadesátých let rekordní výnosy (podle statistik UNCTAD až 29 procent): zdejší trhy patří mezi nejméně nasycené na celé planetě, negramotnost klesla za poslední tři dekády téměř o polovinu (v průměru však na kontinentu stále dosahuje takřka 40 % – celosvětovým průměr je poloviční), zatímco míra bezpečnosti za posledních dvacet let dramaticky vzrostla.

Podle odborníků by se vůbec nejdynamičtěji měly vyvíjet investice do infrastruktury, telekomunikací a bankovnictví. V zájmu afrických zemí je proto podporovat vznik transparentních kontrolních mechanismů, jakož i implementaci chybějící legislativy a věrohodné vynucování jejího dodržování – to se však často míjí se zájmy státních elit. 

Čínská expanze

Relativně nízký objem západních investic je vyvážen finančními toky z jiných zdrojů. Hlavním hráčem na africkém kontinentu se stává Čína, která je v současnosti druhým největším investorem v Africe po USA. Čínské investice do Afriky v období 2005-2010 byly stejně velké jako investice do Evropy a pouze o 30 % větší než do malé Austrálie. ČLR vnímá africký kontinent jako strategického partnera zejména v souvislosti se svou stále rostoucí spotřebou minerálních paliv a ve spojitosti s globálními geopolitickými změnami – ne ale jako jediný nebo primární cíl svých investic.

Čínské úspěchy na africké půdě jsou do velké míry ovlivněny její politikou nevměšování a velkorysou rozvojovou pomocí. V loňském roce údajně Čína Africe poskytla více rozvojové pomoci než Světová banka, prominula miliardové dluhy a od roku 2006 pomohla vystavět přes 60 nemocnic a 100 škol. V důsledku tohoto přístupu se v posledním desetiletí dramaticky proměnila například struktura exportu ropy z Angoly, která se v roce 2006 stala největším čínským dovozcem. Ještě v 90. letech však vyvážela veškerou ropu do Evropy a USA.

Čínská přítomnost na kontinentě má však i své stinné stránky: přispívá k likvidaci drobných podnikatelů, rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými i devastaci životního prostředí. Zatímco Evropané, Američané a mezinárodní instituce jako podmínku svých aktivit na kontinentě vyžadují větší transparenci ve vykazování daní, zaměstnávání cizinců a dětí a často mají i další požadavky (např. přítomnost nezávislého dohledu na stavbách), Čína na ničem takovém netrvá. To vše výrazně zvýhodňuje čínské partnery v očích afrických elit.

Budoucí růst

Přestože černý kontinent prochází velmi dramatickým obdobím, Afrika má obrovský potenciál k pozitivnímu vývoji, na jehož udržitelnosti se Evropa může podílet jako rovnocenný partner vedle svých čínských a amerických protějšků. Afrika stále trpí mnoha neduhy, přesto by ale měla zůstat v hledáčku investorů, neboť tyto nedostatky zároveň skýtají největší příležitosti pro její další růst.

Původní vydání: Afrika: Zlatý důl pro investory?

Přejít
Tagy
Tagy
Subsaharská Afrika 94
ekonomika 912
mezinárodní obchod 347
Čína 778
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: