Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Aféra s americkými odposlechy se může negativně odrazit na vztazích mezi EU a USA

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 10. 1. 2016

Spojené státy musí žehlit grandiózní skandál. Německý magazín Der Spiegel a britský list The Guardian o koncem minulého týdne přinesly podrobnosti o tajných amerických operacích, které médiím poskytl bývalý zaměstnanec amerických tajných služeb Edward Snowden.

Podle zveřejněných dokumentů Američané sledovali a odposlouchávali nejen úřady a velvyslanectví tzv. nepřátel demokracie, ale i své blízké spojence. Spojené státy špehovaly úřady Evropské unie a některé vybrané unijní státy, dále také Japonsko, Mexiko, Jižní Koreu, Indii či Turecko.

Jak sdělil v rozhovoru pro Hlas Ruska analytik Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál, aféra se může negativně odrazit na vztazích mezi Evropskou unií a Spojenými státy.

Hlas Ruska: Začátkem týdne se mezi Spojenými státy a Evropou rozhořel nový skandál. Podle uprchlého bývalého pracovníka CIA Edwarda Snowdena americké tajné služby špehují vysoce postavené evropské politiky. Jak vnímáte tuto aféru?

Vít Dostál: Myslím, že zatím o celé té věci víme poměrně málo. Ty zdroje, které jsou k dispozici, jsou omezené a nejasné. Tu aféru vyvolal článek v německém časopisu Der Spiegel, který se opíral o informace od uprchlého bývalého pracovníka amerických tajných služeb. Musíme si počkat na nějaké jednoznačné vyjádření americké administrativy k této otázce. Potom budeme vědět víc.

Zatím to je na úrovni rozvíjení nějakých spekulací, jakkoli to nevytváří vůbec dobré vztahy mezi oběma břehy Atlantiku.

HR: Aféru s odposlechy se již snažil vysvětlit americký prezident Barack Obama když prohlásil, že to je normální praktika zpravodajských služeb. Souhlasíte s tím?

VD: To je ta linie americké zahraniční politiky nebo názorů z Washingtonu, kde říkají: „my v rámci toho, abychom zvýšili naší bezpečnost, jsme nucení k nějakým hraničním krokům.“ Což v řadě případů neodporuje americkým zákonům. A ještě k tomu dodávají: „informace, které získáváme a ze kterých profitujeme, tak s nimi zprostředkovaně pracují i ti, kteří naše konání nyní kritizují.“

To je názor, se kterým se setkáváme dlouhodobě, jakkoli jinde není úplně pochopen tak pozitivně.

HR: Proti odposlechům v Evropě se již ohradil francouzský prezident Francois Hollande a praktiky Spojených států rovněž zkritizovala německá kancléřka Angela Merkelová. Může se aféra s odposlechy odrazit na vztazích mezi USA a Evropskou unií?

VD: Může, a to velmi negativně. V podstatě to, co se teď děje, jak se k tomu vyjadřují jednotlivé evropské státy, jak se k tomu vyjadřuje Evropský parlament – to vše může mít negativní vliv na vztahy mezi Spojenými státy a Evropskou unií.

Ti politici, kteří nejsilněji kritizují Spojené státy za údajné odposlouchávání některých úřadů Evropské unie, a nebo za to sledování dat, které bylo odtajněno v prvním Snowdenově odhalení, dokonce říkají, že některé evropské země by Snowdenovi měly poskytnout azyl.

Zde bude, podle mého názoru, zásadní to, jak v záři dopadnou německé volby. Protože, pokud se strana Zelených dostane do vlády, tak to může mít velmi negativní vliv na vztahy se Spojenými státy. Právě předseda německé strany Zelených totiž, v souvislosti s aférou, velmi silně kritizoval Washington.

Navíc, teď na stole máme vyjednávání o transatlantické zóně volného obchodu, s níž jsou spojena velká očekávání. Celá aféra je proto další rána pro vyjednávání, se kterými se počítalo, že i tak budou velmi komplikovaná, co se týče technických aspektů. A nyní se k tomu připojuje velmi negativní politický rozměr, což může vyústit až v krach celého procesu, nebo minimálně jeho posunutí.

Původní vydání: Aféra s americkými odposlechy se může negativně odrazit na vztazích mezi EU a USA

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3245
Evropská unie 2068
USA 1016
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: