Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

A Country in Search of Itself

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 18. 2. 2018
A Country in Search of Itself
foto MILOŠ PJATKO / FLICKR

Vít Dostál byl citován v komentáři zamýšlejícícm se nad dopady prezidentské volby a voleb do Poslanecké sněmovny v kontextu budoucího směřování ČR.

What appears as a real threat to the Czech Republic’s place in Europe is the surge of SPD, the far-right anti-EU party led by Tomio Okamura. “SPD won a large share of its votes from former supporters of the Communist party, whose switching to Okamura’s positions is a protest for low wages, economic uncertainty and fear for globalization, particularly strong outside Prague” Dostál says.

Eurosceptic narratives would not be so pervasive, were they confronted by alternative discourses. The problem is they aren’t. “The debate on the EU has been dominated for ten years by Václav Klaus (Czech Republic’s first prime minister and then President from 2003 to 2012), whose critical stance toward Czech membership had no real opponent” Dostál says.

Celý komentář najdete zde.

Původní vydání: A Country in Search of Itself

Přejít
Tagy
Tagy
volby 1322
Česká republika 2519
české volby 2017 60
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: