Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Zrušené rakouské volby: A stejně FPÖ vyhraje

Zuzana Lizcová Zuzana Lizcová / Ed. 4. 1. 2017
Zrušené rakouské volby: A stejně FPÖ vyhraje
foto CHRISTIAN BRUNA / EPA

I kdyby ústavní stížnost rakouské populistické FPÖ neskončila opakováním prezidentských voleb, nástup strany se jen těžko zastaví. Svobodní staví na nespokojenosti s velkou koalicí i na nostalgii po přehledné minulosti. Mají relativně dlouhou historii a zkušenosti: větší než jiné podobné formace v Evropě.

Mentalita Rakušanů je jako punčový řez. Navenek rudý, uvnitř hnědý a vždycky trochu přiopilý – prohlásil před lety dramatik Thomas Bernhard, muž velice kritický k Rakousku: část jeho spoluobčanů o něm ostatně kvůli jeho postojům říkala, že je „Nestbeschmutzer“, tedy ten, kdo kálí do vlastního hnízda. Bernhard nebyl ve své kritice Rakouska sám – podobně ostře se o vlastní zemi vyjadřuje i laureátka Nobelovy ceny za literaturu Elfriede Jelineková.

Výtky části intelektuálů vůči rakouské společnosti zní – zjednodušeně řečeno – tak, že pod demokratickým nátěrem se skrývají méně vábné vrstvy nevyřešené nacistické minulosti, národovectví a xenofobie. Je to však spravedlivé? A hlavně – může to vysvětlit tamní politický vývoj, konkrétně nedávný vysoký zisk kandidáta populistické FPÖ v rakouských prezidentských volbách?

Svádět nynější stav rakouské politiky na tamní kulturní a politické klima by bylo poněkud povrchní. Žádná země dnes není ostrov, zejména pokud se nachází ve středu Evropy. Rakouský vývoj je tedy spíše součástí velkých změn, které můžeme pozorovat na celém Západě. I když se samozřejmě odehrává na pozadí řady lokálních zvláštností.

Celý komentář si přečtěte v magazínu Reportér.

Původní vydání: Zrušené rakouské volby: A stejně FPÖ vyhraje

Přejít
Tagy
Tagy
Rakousko 94
volby 1210
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz