Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme do týmu FINANČNÍHO ASISTENTA / ASISTENTKU

Zemanovy antiislámské výroky škodí zahraniční politice, míní expertka

Zora Hesová Zora Hesová / Ed. 13. 1. 2016

Miloš Zeman se vložil do případu unesených Češek. Do Islámábádu míří náměstek ministra zahraničí se Zemanovým dopisem pro pákistánského prezidenta. Nedávné výroky české hlavy státu na adresu islámu však nejsou ideálním startem. "Ještěže v Pákistánu nevládnou islamisté," říká expertka z Asociace pro mezinárodní otázky Zora Hesová.

Lidovky.cz: Nemohou nedávné Zemanovy výroky uškodit uneseným Češkám v Pákistánu?
Podobná prohlášení rozhodně neposilují motivaci pákistánské strany, ale nemyslím si, že by to přímo ovlivnilo postoj Islámábádu. V zemi je navíc u moci sekulární vláda, která má sama problémy s islamisty. Situace by byla pochopitelně jiná, kdyby v Pákistánu vládli stejní lidé, jako například v dnešním Egyptě.

Lidovky.cz: Výroky převzala i vlivná arabská stanice Al Džazíra, neohrozí to obraz České republiky v muslimském světě?
Když někdo vypustí do éteru takový výrok – zvlášť když ho převezme Al Džazíra –  pak jsou důsledky nepředvídatelné. A mohou znamenat i hrozbu.

Lidovky.cz: Může si státník dovolit podobné výroky?
Je to dost šokující a rozhodně to neposiluje naši zahraničním politiku. Miloš Zeman se bude muset začít snažit, aby si u muslimů zlepšil image. A bude ho to stát o hodně více energie, než kdyby daný výrok nikdy nevypustil z úst. Takto ale rozhodně nemůže pokračovat.

Lidovky.cz: Jaké jsou vůbec vztahy Česka a Pákistánu? Jak moc se bude Islámábád v pátrání angažovat?
Pro Pákistán nejsme nijak zvlášť strategická země, ale v Praze mají aktivní ambasádu, která se velmi snaží navázat zde spolupráci. Zatím funguje jen nějaká malá spolupráce na úrovni vědy. Nejsem si jistá, do jaké míry budou investovat hledání ztracených Češek. Pravděpodobně už z toho důvodu, že oblast, ve které byli uneseni, je velmi problematická. Předpokládám, že tam nějaká snaha tam bude, kvůli dobrým vztahům s Prahou, ale všechno bude záležet na tom, jakou moc vůbec mají pákistánské bezpečnostní složky v Balúčistánu. Často není stát schopen nějak zakročit.

Lidovky.cz: Ideálně by to tedy měla řešit nějaká třetí strana?
Ano. Pákistánci by mohli sami nabídnout nějakého vyjednavače. Pro Pákistán je únos samozřejmě ostuda, je to pro ně nepříjemná situace, ale bohužel nikdo neví, kam až mohou dosáhnout.

Původní vydání: Zemanovy antiislámské výroky škodí zahraniční politice, míní expertka

Přejít
Tagy
Tagy
Asie 571
Česká republika 2249
česká zahraniční politika 962
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz