Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Zaorálek: Zeman podpoří novou koncepci zahraniční politiky

AMO AMO / Ed. 27. 11. 2015

Prezident Miloš Zeman podpoří podle šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka (ČSSD) novou koncepci zahraniční politiky. Zaorálek, podle něhož by měl do konce července dokument schválit Parlament, to dnes řekl v debatě pořádané Asociací pro mezinárodní otázky.

Ministr zahraničí uvedl, že se s hlavou státu potkal nedávno na vyhlašování soutěže o manažera roku. „Tak jsem si přečetl tu tvou koncepci… a rozhodl jsem se, že ti to podpořím,“ zavolal na něj prý ten večer prezident. Zeman, který se v některých názorech na zahraniční politiku s vládou rozchází, má podle Zaorálka koncepci za dobrou.

Ministr zahraničí je přesvědčen, že koncepce projde bez zásadních sporů i vládou. Připomínky od koaličních partnerů už dostal. V některých bodech podle něj sice není úplná shoda, ale schválení koncepce by to bránit nemělo. Hotovou a vládou i oběma komorami schválenou koncepci zahraničí politiky chce Zaorálek v srpnu představit velvyslancům.

Koncepce stojí podle šéfa české diplomacie na pěti základních bodech – bezpečnosti a změněné bezpečnostní situaci, otázce hospodářské prosperity Česka, hodnotách, k nimž se země hlásí, službě občanům v konzulární oblasti a péči o Českou republiku jako dobrou značku a dobré jméno.

Změna koncepce zahraniční politiky souvisí podle Zaorálka jednak se změnou bezpečnostní situace v důsledku konfliktu na Ukrajině a vzestupu Islámského státu, a také tím, že některé cíle té minulé (například vstup do Evropské unie) už neexitují. „Proto se nedá včerejší koncepce jen tak přepsat do nového,“ řekl.

Příslušnost k euroatlantickému civilizačnímu prostoru

Dokument byl v minulosti i na dnešní debatě některými kritizován kvůli tomu, že údajně neklade dostatečný důraz na prosazování lidských práv. To Zaorálek odmítá. Nová koncepce zahraniční politiky nemá podle něj ani za cíl popírat odkaz Václava Havla v oblasti lidských práv, je ale třeba najít způsob, jak s ním pracovat. Jen mechanicky to nelze, uvedl ministr zahraničí.

V návrhu koncepce se za hodnotové východisko české zahraniční politiky označuje příslušnost k euroatlantickému civilizačnímu prostoru, jejímž výrazem je zejména členství v EU a NATO. „Specificky pak česká zahraniční politika vychází z odkazu českého humanistického myšlení, zejména T. G. Masaryka, z odkazu Pražského jara a Charty 77 i z tradice podpory lidských práv a lidské důstojnosti jako základního předpokladu pro jejich realizaci.“

Původní vydání: Zaorálek: Zeman podpoří novou koncepci zahraniční politiky

Přejít
Tagy
Tagy
Česká republika 2346
česká bezpečnostní politika 293
česká evropská politika 612
česká zahraniční politika 1006
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz