Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Umělci se dnes svou tvorbou neuživí, zaznělo na debatě k unijní reformě autorského práva

AMO AMO / Ed. 10. 12. 2018
Umělci se dnes svou tvorbou neuživí, zaznělo na debatě k unijní reformě autorského práva

5. listopadu 2018, HAVLÍČKŮV BROD - Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) uspořádala v havlíčkobrodském AZ Centru debatu se zaměřením na téma unijní reformy autorského práva. Debata nesla titul Hudba zadarmo, nebo za peníze? a zúčastnil se jí poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL Pavel Svoboda, představitel České pirátské strany a odborník na svobodný software a kulturu Marcel Kolaja, notář a textař Ladislav Vondrák a Milan Pilař, středoškolský učitel a zakladatel Letní žurnalistické školy v Havlíčkově Brodě. Akce proběhla v rámci série debat o prozápadním směřování České republiky v okresních městech ČR.

Debata začala krátkou anketou a otázkou, zda k poslechu hudby online používáme v dnešní době nejznámější platformu YouTube a zda jsme za hudbu ochotni platit. Většinovým výsledkem bylo, že YouTube běžně používáme a za hudbu neplatíme.

Následně se rozproudila diskuze mezi panelisty, především europoslancem Pavlem Svobodou a členem Pirátské strany Marcelem Kolajou, coby představiteli do určité míry protichůdných směrů a názorů na téma autorského práva. Oba dva vnímají předloženou Směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu jako pozitivní krok, protože harmonizuje unijní legislativu a srovnává její krok s dnes rychle se rozvíjejícími možnostmi internetu. Neshodnou se však v názoru, zda směrnice článkem 13 nezavádí cenzuru.

Marcel Kolaja se domnívá, že je potřeba úplně změnit business modely dnes fungující. Reformu autorského práva by otočil a zpřístupnil co nejvíce obsahu co nejširšímu publiku, protože jedině tak si zachováváme naši kulturu, která se dle něj dnes vytrácí. Nabídnutá tvorba by byla na internetu přístupná za určitý nízký poplatek, například skrze e-půjčovny. K tomu je ale potřeba změnit samotný základ, tj. náš pohled na funkci internetu, naše chování online a představě, jak si myslíme, že se umělci živí.

Moderátorka akce Aneta Zachová, šéfredaktorka EurActiv.cz, dostala od pana notáře Vondráka, který je zároveň sám autorem a textařem, zcela jednoznačnou odpověď na otázku, zda se umělci mohou svou tvorbou uživit. Dle pana Vondráka rozhodně ne. Existuje pár výjimek, mezi autory poezie vzpomenul Jiřího Žáčka, ale jinak si dnes umělci musejí vydělávat například jako učitelé.

Neméně zajímavý dotaz vzešel z publika a rozpoutal širší diskuzi. Otázka se točila okolo využívání audiovizuálního obsahu chráněného autorským právem ve školách. Pan Pilař coby učitel na střední škole souhlasil, že pokud chce studentům promítnout film v rámci výuky, je postaven před otázku, zda neporušuje zákon a autorská práva tvůrce. Stejně tak povinná literatura byla velkým tématem. Knihy jsou pro studenty drahé a chybí platforma, která by je učinila dostupnějšími. Někteří vystupující podpořili návrh vzniku již zmíněných e-půjčoven, které by za malý poplatek zprostředkovaly kvalitní obsah široké veřejnosti, a to zákonným způsobem.  

Debata se uskutečnila díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí ČR a Velvyslanectví USA v ČR. AMO je nevládní nezisková organizace založená v roce 1997 za účelem výzkumu a vzdělávání v oblasti mezinárodních vztahů. Její debatní cyklus bude pokračovat v dalších regionálních městech.

Fotogalerii, naleznete zde.

Dnešní debata v Havlíčkově Brodě: Hudba zadarmo, nebo za peníze?.

Zveřejnil(a) Asociace pro mezinárodní otázky/Association for International Affairs dne Pondělí 5. listopad 2018

Tagy
Tagy
Evropská unie 1760
Česká republika 2140
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz