Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Ukrajina je pro Rusko klíč k velmocenské pozici

Václav Lídl Václav Lídl / Ed. 5. 1. 2016

V Bruselu se dnes (28. ledna) koná summit Evropské unie a Ruska. Unijní lídři se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem setkají v době, kdy jsou vzájemné vztahy napjaté nejen kvůli vývoji v Ukrajině. Proč je vlastně tato východoevropská země pro Rusko tak důležitá? V krátkém komentáři to shrnuje analytik Asociace pro mezinárodní otázky Václav Lídl.

Dnešní summit EU-Rusko se nemusí nutně týkat jen Ukrajiny, nicméně je nesporné, že ukrajinské události výrazně ovlivňují chování obou aktérů. Ruské diplomacii se v průběhu loňského roku podařilo prostřednictvím kombinace zastrašování a slibů finančních subsidií úplně zmařit anebo alespoň zpomalit proces podpisu asociačních dohod EU s Arménií a Ukrajinou.

Tuto ruskou snahu sabotovat program Východního partnerství EU je nutné vidět v kontextu Moskvou řízené integrace území bývalého SSSR, která má za cíl vytvořit v roce 2015 Eurasijskou unii. Kreml vnímá evropskou integraci jako přímého protivníka eurasijské integrace.

Sféry vlivu

Ruská zahraniční politika se stále pohybuje v intencích souboje o sféry vlivu, který byl možná aktuální v 19. století, nikoliv dnes. Eskalace protestů v Ukrajině však může taktický úspěch ruské diplomacie anulovat. Putinův režim vychází z předpokladu, že aby Rusko mohlo obnovit svou ztracenou geopolitickou pozici, musí nejdříve obnovit kontrolu nad post-sovětským prostorem.

A právě Ukrajina je vzhledem ke své velikosti, poloze a ekonomickému potenciálu klíčem k ovládnutí území bývalého Sovětského svazu. Významným faktorem pro ruské vedení je také slovanský charakter Ukrajiny a její role tranzitního koridoru mezi EU a Ruskem.

Klíč k regionu

Ze strany EU není možné úplně zabránit snaze Ruska vměšovat se do jejího vztahu s Ukrajinou, protože současný ruský režim považuje posílení své kontroly nad Kyjevem za jednu ze svých hlavních priorit a bude se snažit udržet svůj vliv za každou cenu.

Například známý politolog Zbigniew Brzezinski tvrdí, že úplná „ztráta“ Ukrajiny by mohla vést až k pádu Putinova režimu a demokratizaci země. Úspěch Ukrajiny na cestě evropské integrace by na jednou stranu významně posílil pozici protiputinovské opozice a na druhou stranu by v podstatě pohřbil sny siloviků o vytvoření životaschopné Eurasijské unie.

Vztahy s EU

Pokud jde o vztahy na úrovni EU-Rusko, ty se již příliš zhoršovat nemohou. Rusko je na Unii závislé mnohem více než Unie na něm.

V minulém roce EU představovala nejvýznamnějšího ruského obchodního partnera s 41 % podílem. Narůstá třeba i počet schengenských víz vydaných pro občany RF – z 3,2 milionu v roce 2009 na více než 6 milionů v roce 2012. V ruském zájmu proto není jít do přímé konfrontace s Bruselem.

Původní vydání: Ukrajina je pro Rusko klíč k velmocenské pozici

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 2970
Rusko 994
Ukrajina 839
mezinárodní bezpečnost 1105
ukrajinská krize 458
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz