Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidej se k nám: AMO hledá zájemce a zájemkyně o stáž!

Studie o náladě občanů EU: Češi jsou euroskeptičtí pesimisté

Zuzana Lizcová Zuzana Lizcová / Ed. 6. 4. 2016
Studie o náladě občanů EU: Češi jsou euroskeptičtí pesimisté
foto REUTERS

Podpora tradičních stran v Evropské unii klesá a jejich pozice zaujímají radikální euroskeptici. Tři pětiny Čechů vidí v EU spíše rizika. To jsou dva závěry ze studie „EU před zatěžkávací zkouškou – co očekávají a čeho se obávají občané?“ berlínské poradenské společnosti Policy Matters pro Nadaci Friedricha Eberta.

Převážná většina české společnosti se staví velmi rezervovaně k Evropské unii. Téměř polovina českých občanů si s evropským integračním projektem spojuje především nevýhody. Tři pětiny vidí v EU spíše rizika než šance. A navíc, ve srovnání s jinými zeměmi je výrazně kritická k unii i domácí elita.

Češi se cítí znejistělí, více než třetina z nich je přesvědčena, že je ekonomicky špatně zajištěná. Většina ale trvá na tom, že sociální i rozpočtová politika mají nadále zůstat v kompetenci národního státu. A v neposlední řadě, Evropa podle nich nemá ani společné řešení současné uprchlické krize.

To jsou hlavní zjištění studie „EU před zatěžkávací zkouškou – co očekávají a čeho se obávají občané?“, již vytvořila berlínská poradenská společnost Policy Matters pro Nadaci Friedricha Eberta (FES) blízkou německé sociální demokracii (SPD).

Celý text Zuzany Lizcové si přečtěte na stránkách Česká pozice

Původní vydání: Studie o náladě občanů EU: Češi jsou euroskeptičtí pesimisté

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3032
Evropská unie 1924
Česká republika 2310
česká evropská politika 605
česká zahraniční politika 981
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz