Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidej se k nám: AMO hledá zájemce a zájemkyně o stáž!

Rychlé tempo změn vyžaduje všeobecné vzdělání

AMO AMO / Ed. 29. 12. 2015

Orientace na učňovské a odborné střední vzdělávání, kterou prosazuje ministerstvo školství, podle některých odborníků není správnou cestou. Rychlé tempo změn, k nimž v posledních letech ve společnosti dochází, vyžaduje všeobecné vzdělání umožňující na tyto změny flexibilně reagovat. Zaznělo to v rámci Pražského studentského summitu, což je celoroční vzdělávací projekt pro studenty středních i vysokých škol.

Jana Straková z Ústavu a rozvoje vzdělávání při Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze připomněla, že v Česku je v mezinárodním srovnání nyní vysoký podíl odborně vzdělaných lidí. Ministerstvo vedené Marcelem Chládkem podle ní podléhá lobby zaměstnavatelů a představitelů odborných škol. Takové zacílení jí připadá velmi nebezpečné.

Někdejší prorektor pro rozvoj Univerzity Karlovy Stanislav Štech, který je nyní členem týmu poradců premiéra Bohuslava Sobotky, zdůraznil, že příprava na profesní život není jediným účelem vzdělání. To by podle něj mělo také sloužit ke kultivaci jedince, aby co největší množství lidí nebylo manipulovatelné a bylo schopno kvalifikovaně rozhodovat o svém životě.

Původní vydání: Rychlé tempo změn vyžaduje všeobecné vzdělání

Přejít
Tagy
Tagy
vzdělávání 380
Česká republika 2307
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz