Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Ruské rakety Iskander zatím v Kaliningradu rozmístěny nebudou

Martin Laryš / Ed. 17. 2. 2016

Z ruského ministerstva obrany pronikla 28. ledna na veřejnost neoficiální informace o prozatímním pozastavení veškerých příprav na rozmístění ruských raket krátkého doletu Iskander (celým názvem Iskander SS-26). Tomu předcházela návštěva ruského prezidenta Medvěděva v Uzbekistánu, kde vyhlásil zvýšenou podporu USA v boji proti Talibanu, ovšem za podmínky „rovnoprávné“ spolupráce. Jedná se o další signál změkčování napjatých vztahů Spojených států a Ruské federace?

Rusko dříve vyhrožovalo, že Iskandery rozmístí v Kaliningradské oblasti, ruské enklávě ležící mezi Polskem a Litvou. Měla to být reakce na americké záměry vybudovat v Polsku protiraketovou základnu a v Česku radar, což Rusko vnímá, jako čistě nepřátelský akt. Tyto plány byly ústy prezidenta Medvěděva vysloveny v listopadu, krátce po vyhlášení výsledků voleb amerického prezidenta.

Ruská zkouška Obamy

Se vší pravděpodobností šlo o gesto, které mělo naznačit, aby nová americká administrativa nepočítala s ruskými ústupky. Rusové nejspíše také počítají s tím, že v případě Baracka Obamy mohou uspět, neboť ten nemá na systém protiraketové obrany v Česku a Polsku natolik vyhraněný názor jako jeho předchůdce George Bush. Rusko tedy spojilo přítomnost Iskaderů v Kaliningradské oblasti s postupem budování amerických protiraketových a radarových základen ve střední Evropě.

V Kaliningradské oblasti je v současné době dislokována jedna raketová brigáda, která by mohla být namísto dosavadních raket krátkého doletu Točka-U vyzbrojena modernějšími Iskandery. Iskandery prý dle tvrzení ruské strany nemohou být sestřeleny protiraketovou obranou. Mají být rozmístěny i v Bělorusku, neboť běloruská armáda počítá s jejich zakoupením a zavedením do operačního použití.

Iskandery mají maximální dolet až 400 kilometrů (v závislosti na hmotnosti bojové hlavice), takže z Kaliningradské oblasti do České republiky nedolétnou. Z Běloruska to mají ještě dále, protože zatímco z Kaliningradu je to k plánovanému radaru v Brdech přibližně 650 km, z Běloruska (resp. z jeho nejbližší jihozápadní části) asi 700 kilometrů. Rusové sice mohou dolet Iskanderů technicky prodloužit, ale pouze v případě vypovězení Smlouvy o omezení raket středního a krátkého doletu. Tato smlouva z roku 1987 zakazuje vlastnit rakety s doletem 500 – 5 500 km.

Stále ve fázi testování

Několik Iskanderů je rozmístěno na severním Kavkaze. Byly použity v srpnové válce s Gruzií. Údajně ale několikrát minuly cíle a zasáhly obydlené oblasti. Iskandery podle vojenských expertů nejsou přesné tak, jak se očekávalo a stále se nachází ve fázi testování.

Žádné „volné“ Iskandery prý k dispozici nejsou, takže v podstatě není co odvolávat a prohlášení o pozastavení plánů na rozmisťování těchto raket není nic jiného než gesto dobré vůle bez žádných větších reálných dopadů. Z vojenského hlediska tedy nemá větší smysl je v ruské enklávě rozmisťovat. Oba prezidenti Obama a Medvěděv se setkají na schůzce G-20, konající se 2. dubna.

Je možné, že vydají nějaké společné prohlášení o průlomu v budování systému (proti)raketové obrany. Ve vztahu k USA Rusko mimo jiné usiluje také o prodloužení, resp. nahrazení smlouvy o omezování počtu strategických zbraní (START I), jejíž platnost vyprší v prosinci 2009.

Původní vydání: Ruské rakety Iskander zatím v Kaliningradu rozmístěny nebudou

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 2922
Rusko 980
USA 850
mezinárodní bezpečnost 1079
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz