Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme do týmu FINANČNÍHO ASISTENTA / ASISTENTKU

Projev Vlaďky Votavové na oslavě 20 let AMO

Vlaďka Mušálková Vlaďka Mušálková / Ed. 30. 5. 2017
Projev Vlaďky Votavové na oslavě 20 let AMO
foto AMO

Níže najdete projev ředitelky AMO Vlaďky Votavové, který přednesla při oslavě 20. výročí založení AMO v květnu 2017.

Dámy a pánové,

dovolte mi Vás přivítat na oslavě dvacátého výročí AMO, moc mě těší, že Vám na naší organizaci záleží a jste tu dnes s námi.

Ráda bych se v úvodu zastavila u toho, co znamená AMO dnes, protože věřím, že se tu setkávají lidé, kteří AMO prošli nebo s ní spolupracovali v různých etapách její existence, a ocení tak několik aktuálních informací.

Tím nejdůležitějším, co děláme, vždycky jsme dělali a budeme dělat nadále, je vzdělávání a výzkum v oblasti mezinárodních vztahů. Vzdělávací segment naší činnosti je neodmyslitelně spjatý s Pražským studentským summitem, kterého se za 22 let zúčastnilo více než 5500 studentů středních, vysokých i základních škol z celé České republiky. Jak mnozí z Vás dobře vědí, summit nejen otvírá dveře do diplomacie, ale rozvíjí také občanské dovednosti a kritické myšlení, a tak posiluje v mladých lidech lásku k demokracii a pocit odpovědnosti za sebe a své okolí.

Výzkumné centrum AMO zastává roli zahraničně politického think-tanku, který sleduje zejména českou zahraniční politiku a formuluje, jaká by měla být. Určitě znáte řadu našich odborných výstupů, zúčastnili se nějaké debaty nebo konference, kterou jsme pořádali, anebo jste viděli některého z našich analytiků či analytiček v televizi. Pražský studentský summit a Výzkumné centrum, obě tyto velké iniciativy AMO, se dobře doplňují a je skvělé, že mohou společně fungovat pod jednou střechou.

AMO má dnes ale mnohem širší programový záběr. Už jedenáctým rokem pracujeme v evropském sousedství, především na Ukrajině a v Bělorusku, kde podporujeme rozvoj občanské společnosti a předáváme zkušenosti z české transformace. Úspěšně pořádáme Česko-německý program pro mladé profesionály, ale i další aktivity propojující různé obory a názorové proudy.

Všichni rádi slyší čísla – takže vězte že, AMO je členská organizace. Dnes máme v našich řadách 109 individuálních členů. Naše práce by nebyla možná bez více než 60 dobrovolníků. Na výzkumných projektech spolupracujeme s více než 20 experty. O provoz celé organizace a projektovou koordinaci se potom stará zhruba 10 lidí. Z nich je to kromě mě ředitel výzkumu Vítek Dostál a koordinátorka ukrajinských projektů Zdenka Vágnerová, kteří jsme s AMO už více než 10 let. Ročně realizujeme více než 30 různých projektů, a to s rozpočtem pohybujícím se kolem 13 milionů korun.

Když to všechno rekapituluji, říkám si, že ačkoli naším trvalým cílem je další rozvoj, posilování dobrého jména, zvyšování kvality i s tím související úspěšnější fundraising, největším úkolem do příštích let bude udržet vše, čeho jsme už dosáhli, a zachování si vlastní tváře ve veřejném prostoru.

Jsou zde ale dilemata, kterým do budoucna musíme čelit, a ráda bych využila této příležitosti k tomu, abych se s Vámi o ně podělila.

V České republice stejně jako jinde v Evropě i v zámoří sledujeme zvyšující se nedůvěru v demokracii jakožto nejlepší formy vládnutí. Tohle konstatování vnímám po 20 letech, kdy se AMO snaží o pravý opak, jako obzvlášť bolestné a alarmující. Byla bych ráda, abychom si v budoucnu mohli říct, že jsme dnes jako organizace udělali maximum pro to, abychom populismu, nacionalismu, extrémismu v naší společnosti nastavili zrcadlo a zabránili jejich dominanci.

S tím souvisí to, že nás čeká velká debata o obhajobě naší práce před širokou veřejností. Neziskové organizace se dostaly do pozice, kdy má mnoho lidí pocit, že neprosazují jejich zájmy, a je jen na nás, abychom je dokázali přesvědčit o opaku.

Jeden ze způsobů, jak se o to můžeme pokusit a už se pokoušíme, je větší přítomnost mimo Prahu – účast na regionálních debatách i pořádání vlastních veřejných diskuzí nebo vzdělávacích programů. Díky tradici Pražského studentského summitu jsme v pravidelném kontaktu s více než 400 školami v České republice, ale věřím, že i toto číslo je potřeba navýšit a zaměřit se zejména na školy v okrajových oblastech, kde dochází k největší podpoře radikálních politických řešení.

Naším dlouhodobým záměrem ale není přetavit se na aktivistickou neziskovou organizaci, která polarizuje veřejnost, ale uspět tak, jak pracujeme doposud. Tedy hlavně trpělivě vysvětlovat, rozšiřovat obzory, tolerovat ostatní, poskytovat odborné zázemí a podporovat v lidech schopnost vytvořit si vlastní názor.

Další otázky, na které hledáme odpovědi, jsou hlavně interního charakteru. Potřebujeme mezi sebe přilákat ještě více odborníků, profesionálů a nadšenců, kteří mají jinou životní zkušenost a pracovní historii, aby obohatili naši práci a způsob uvažování. AMO dnes spojuje několik generací členů. Pro všechny musí být členství pořád přínosem. Nejdůležitější myslím je, abychom byli schopni zůstat komunitou přátel, kteří se rádi vidí i mimo práci a hrdě se k sobě a k organizaci hlásí. Když Vás tady všechny vidím, věřím, že máme na čem stavět.

Vážené dámy, vážení pánové, milí přátelé, moc Vám děkuji za Vaši veškerou podporu a vše, co jste pro AMO udělali a nadále děláte. Bez Vás by naše organizace nikdy nemohla slavit tohle mimořádné výročí a být takovou, jaká je.

Přeji Vám krásný večer.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz