Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít
Pražský studentský summit

Model OSN

Největším a nejstarším ze simulovaných modelů Pražského studentského summitu je Model OSN. Jádro modelu tvoří středoškolští studenti, kteří vytvářejí tří až pětičlenné delegace jednotlivých zastoupených členských států Organizace spojených národů, jež jsou jim přiřazeny na základě výsledků přijímacího řízení. Každý člen delegace zasedá v jednom z tematicky různě zaměřených orgánů, avšak společně koordinují své činnosti tak, aby reprezentovali jednotnou zahraniční politiku svého státu.

Malá skupina vysokoškolských studentů pak doplňuje jednání v pozicích nezávislých pozorovatelů. Jednacím jazykem Modelu OSN je čeština. Na XXII. ročníku Summitu je zastoupeno celkem 62 států v šesti simulovaných orgánech: Radě bezpečnosti OSN (UNSC), Výboru pro odzbrojení a mezinárodní bezpečnost (DISEC), Hospodářském a finančním výboru (ECOFIN), Radě pro lidská práva (HRC), Organizaci OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) a Environmentálním shromáždění OSN (UNEA).

Prazsky studentsky summit 2