Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Porošenko čeká na vyzyvatele

Michal Lebduška Michal Lebduška / Ed. 24. 6. 2018
Porošenko čeká na vyzyvatele
foto EMILIO MORENATTI / AP PHOTO

Michal Lebduška nabízí vhled do nadcházející prezidenstké volby na Ujrajině.

Za necelý rok se na Ukrajině uskuteční prezidentské volby, ve kterých bude současná hlava státu Petro Porošenko obhajovat svůj mandát. Napodobí debakl Viktora Juščenka z roku 2010, nebo naopak znovuzvolení Leonida Kučmy, který doposud jako jediný prezident Ukrajiny byl ve funkci po dvě volební období? Porošenkovy preference podle různých průzkumů dlouhodobě klesají, a rozhodující roli tak bude zřejmě hrát to, kdo se mu ve volbě postaví.

Obecně platí, že po roce 2000 se o funkci ukrajinského prezidenta ucházelo vždy poměrně velké množství kandidátů (při posledních volbách jich bylo 21, v rekordním roce 2004 dokonce 26), k čemuž pravděpodobně dojde i v příštím roce. Již nyní totiž zhruba dvacet osob svou kandidaturu připustilo. Mezi nimi se nacházejí především předáci parlamentních i neparlamentních stran: Julija Tymošenko, Anatolij Hrycenko, Jurij Bojko či Oleh Ljaško. Svého kandidáta určitě představí i strana Svépomoc lvovského starosty Andrije Sadového nebo ukrajinští nacionalisté. Bezpochyby se objeví i další formálně nezávislí kandidáti, jako byli při posledních prezidentských volbách například oligarcha Vadym Rabynovyč, exstarosta Lvova Vasyl Kujbida, bývalý poslanec za Stranu regionů Valerij Konovaljuk či někdejší šéf ukrajinské rozvědky Mykola Malomuž.

Podle dubnových průzkumů veřejného mínění agentur Rating a SOCIS se spolu s Porošenkem objevují v první čtyřce kandidátů (v obou případech v tomto pořadí) Julija Tymošenko, Anatolij Hrycenko a Jurij Bojko.

Celý text najdete zde.

Původní vydání: Porošenko čeká na vyzyvatele

Přejít
Tagy
Tagy
Ukrajina 846
volby 1224
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz