Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Pokrok Turecka v přípravách na přistoupení a Zahájení vyjednávání s Tureckem

AMO AMO / Ed. 22. 2. 2016

Pokrok Turecka v přípravách na přistoupení

Evropská rada učiní tento týden velmi důležité rozhodnutí. Rozhodnutí, zda zahájit s Tureckem přístupové rozhovory. Odpůrci vstupu tvrdí, že Turecko není evropskou zemí, že má od Evropy rozdílné kulturní, historické, náboženské kořeny, že se jeho území nachází v nestabilním blízkovýchodním regionu, že v Turecku nejsou dostatečně dodržována lidská, občanská a politická práva a že Turecko není připraveno ani politicky, ani hospodářsky a ani co se týče jeho socio-ekonomického rozvoje.

Jistě s mnohými těmito argumenty lze souhlasit. Rozhodnutí, které učiní Evropská rada a o kterém my nyní diskutujeme, však není o vstupu Turecka, ale o zahájení přístupových jednání. A není samozřejmě pochyb o tom, že Turecko dnes není na vstup do Evropské unie připraveno. Ale stejně tak na vstup Turecka není připravena ani Evropská unie.

Přístupová vyjednávání budou probíhat mnoho let. Během těchto let se budou do detailu monitorovat jednotlivá opatření, postup, progres v jednotlivých oblastech, ať to je oblast lidských a občanských práv, politické reformy, socio-ekonomický rozvoj apod. V případě neplnění závazků pak budou vyjednávání kdykoli přerušena.

Já jsem toho názoru, že Evropská unie by měla dostát svým závazkům. Díky tomu, že Turecku přiznala status kandidátské země a že Turecko podle zprávy, kterou zveřejnila Evropská komise, udělalo jednoznačný pokrok v plnění kodaňských kritérií, by tato země měla dostat šanci. Šanci pokračovat v razantních politických a ekonomických reformách. Šanci naplnit odkaz zakladatele moderního tureckého státu Kemala Atatürka a přiblížit se k Západu. Je to ambiciózní projekt a já jsem toho názoru, že podaří-li se, vydělá na tom Turecko i Evropská unie!

13. 12. 2004, Štrasburk

Zahájení vyjednávání s Tureckem

V prosinci loňského roku jsem zde řekl, že by měla Evropská unie dostát svým závazkům a ocenit pokrok, kterého Turecko dosáhlo. Dnes bych chtěl tuto výzvu zopakovat. Jak stanoví rezoluce, o které zde budeme hlasovat, Turecko formálně splnilo všechny podmínky tak, aby s ním 3. října mohla být zahájena přístupová vyjednávání.

Tato přístupová vyjednávání znamenají počátek dlouhodobého procesu s otevřeným koncem. Bude v prvé řadě záležet na našich tureckých přátelích, zda budou schopni přijmout všechny požadavky a všechna kritéria, které byly nuceny přijmout i ty země, které se staly členy Evropské unie v loňském roce. Jsou to politické požadavky, je to otázka lidských a občanských práv, je to připravenost v ekonomické oblasti a je to řada dalších záležitostí. Osobně jsem toho názoru, že Evropská unie by měla dát šanci našim tureckým přátelům a pokusit se tuto pro mnohé velmi těžkou překážku překonat.

28. 9. 2005, Štrasburk

Tagy
Tagy
Blízký Východ a severní Afrika 1215
Evropa 3057
Evropská unie 1942
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz