Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidej se k nám: AMO hledá zájemce a zájemkyně o stáž!

Organizace amerických států vydala zprávu o situaci v Ekvádoru

Viktor Dulina / Ed. 22. 2. 2016

Po odvolání prezidenta Ekvádoru Lucio Gutierréze 20. dubna letošního roku navštívila zemi zvláštní komise Organizace amerických států (OAS). Měla za úkol prozkoumat legitimitu rozpuštění Nejvyššího soudu bývalou hlavou státu a také oprávněnost jeho odvolání.

Ve své rezoluci ze dne 11. května vydává současné ekvádorské vládě tři hlavní doporučení. Za prvé, vyzývá ekvádorskou společnost, aby našla konečné řešení k opakovaným politickým krizím, které by určilo především postavení právní moci v Ekvádoru. Dle OAS je nutno, aby se co v nejbližší době vypracovalo alespoň dočasné řešení problému Nejvyššího soudu. Za druhé, žádá Meziamerickou komisi pro lidská práva, aby nadále pozorovala situaci ohledně zachovávání lidských práv. Za třetí, vyzývá kompetentní orgány OAS, aby poskytly veškerou pomoc při prosazovaní demokracie v zemi.

Zpráva OAS, která má formu doporučení, byla přijata domácí vládou velice negativně – jako vměšující se do vnitřních záležitostí. Při hlasování v jednokomorovém parlamentu byla smetena ze stolu. Ihned po jejím zveřejnění ji kritizoval také nově zvolený velvyslanec Ekvádoru při OAS, Mario Alemán. Vybídl OAS, aby se soustředila spíše na podání pomocné ruky a nepokládala Ekvádor za „nemocný stát“, ale za stát, který umí ubránit svou suverenitu.

V každém případě se záležitosti ohledně soudní moci pomalu posouvají kupředu. Dne 6. 6. se ustanovily čtyři komise v různých městech Ekvádoru, které mají za úkol zvolit nové členy Nejvyššího soudu.

Zdroje:

– El Universo; http://www.eluniverso.com

– La Hora; http://www.lahora.ec

– Rezoluce Komise OAS; http://www.oas.org/consejo/resolutions/res883.asp

Tagy
Tagy
Latinská Amerika 114
lidská práva 311
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz