Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Obamovo irácké váhání

Jan Kužvart Jan Kužvart / Ed. 3. 1. 2016

Bílý dům se nechává slyšet, že se nejedná o vojenskou hrozbu. V době, kdy se severně a západně od hlavního města odehrávají těžké boje a vládní síly přinejlepším drží některé pozice, zatímco dezertují či chaoticky ustupují na jiných, to zní jako popis paralelní reality.

V Iráku hoří válka, která by tuto zemi do budoucna mohla změnit v zázemí teroristů. Černá můra USA by se vrátila. Prezident Obama ale nejen kategoricky odmítá zásah Američanů na pozemním bojišti, ale velmi opatrný je i s možností leteckých úderů.

Spojené státy ztratily v Iráku v letech 2003 až 2011 více než 4000 vojáků, nehledě na fakt, že při tom s nejistým výsledkem utratily přinejmenším bilion dolarů. Není divu, že nyní pečlivě zvažují, zda se vrátit. Otázka zní: je současná situace, kdy je v sázce samotná existence jednotného iráckého státu a hrozí jeho částečné ovládnutí brutálními fanatiky, dostatečným důvodem vkročit znovu do Mezopotámie?

Komentář vyšel v Hospodářských novinách dne 23.6.2015. 

Původní vydání: Obamovo irácké váhání

Přejít
Tagy
Tagy
Blízký Východ a severní Afrika 1182
Islámský stát 186
USA 850
terorismus 178
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz