Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

O tom jak bojovat s dvojí kvalitou potravin se debatovalo v Kroměříži

AMO AMO / Ed. 10. 12. 2018
O tom jak bojovat s dvojí kvalitou potravin se debatovalo v Kroměříži

V pondělí 26. listopadu se odehrála v Knihovně Kroměřížska již pátá debata ze série okresních událostí, které pořádáme v regionech s místními partnery. Tentokrát se na přípravách spolupodílela kroměřížská pobočka informační sítě o EU Europe Direct. Debaty na téma Jak se nám vaří z „made in EU“ potravin? se zúčastnila Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu, Michaela Šojdrová, poslankyně Evropského parlamentu za KDU-ČSL, Jan Sedlák z Farmy v Šošůvce a Olga Sehnalová, poslankyně Evropského parlamentu za ČSSD. Debata se samozřejmě věnovala tolik veřejně diskutovanému problému dvojí kvality potravin, na který na unijní úrovni upozornila právě Česká republika spolu s dalšími zeměmi střední a východní Evropy. Tématem ale byly například také biopotraviny, jejichž popularita je na vzestupu.

Na debatě mimo jiné zaznělo, že do podpory malých zemědělců by měl být zapojen princip regulace nadnárodních korporací, a naopak místní producenti by měli dostat preferovaný přístup do obchodních řetězců. Důležitá je také podpora regionů jako takových, nejen konkrétních zemědělců. Pan Sedlák k tomu dodává, že dokud bude dotační politika orientována ve prospěch velkých producentů, budou v lokálním zemědělství jen nadšenci.

K podpoře místních producentů dodala paní Slimáková, že stát by měl jít příkladem v oblasti zdravého stravování ve státních jídelnách, na úřadech, školách, v nemocnicích, věznicích a dalších zařízení, která jsou ze značné části financována z peněz daňových poplatníků. Ovšem ne vše může a měl by regulovat stát. Velká moc je také v rukou spotřebitele, který by měl být odpovědný a vybírat si, koho svým nákupem podpoří. Na tuto poptávku poté musí prodejce dle hesla „náš zákazník, náš pán“ zareagovat.

Nepřeberné množství zajímavých dotazů zaznělo i z publika. Jedna z divaček se například ptala na četnost kontrol potravin, specificky biopotravin, které ale nepochází jen ze supermarketů nebo specializovaných obchodů s potravinami, ale také z drogerií. Jak na otázku vystupující odpověděli, můžete najít na našich Facebookových stránkách, kde je záznam z této debaty dostupný, stejně jako i z předchozích debat. Najdete tam také fotky z akce, anebo pozvánky na další debaty v regionech, které s podporou Ministerstva zahraničních věcí ČR a Americké ambasády v ČR pokračují v dalších městech.

Zde můžete najít video a odkaz na fotogalerii z Kroměříže.

Živý přenos z regionální debaty v Kroměříži na téma Jak se nám vaří z "made in EU" potravin?

Zveřejnil(a) Asociace pro mezinárodní otázky/Association for International Affairs dne Pondělí 26. listopad 2018

Tagy
Tagy
Česká republika 2347
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz