Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Nepřihrávejte Rusům, vzkazuje české vládě velvyslanec USA

AMO AMO / Ed. 3. 12. 2015

Nový americký velvyslanec Andrew Schapiro nepřímo kritizoval nedávná vstřícná vyjádření českých politiků vůči Rusku. „Slova mají moc a je nešťastné, pokud - byť třeba bezděčně – tak přihráváme Rusům propagandistický materiál nebo jim dáváme příležitost si myslet, že mohou vrazit mezi Evropany klín,“ řekl Schapiro po své přednášce na českém ministerstvu zahraničí.

„Nenechte si od nikoho vykládat, že sankce nemají dopad,“ prohlásil Andrew Schapiro během svého oficiálního vystoupení. Velvyslanec, který nastoupil do svého úřadu před měsícem, tak nepřímo reagoval na vyjádření českého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a ministra financí Andreje Babiše (ANO), že ekonomické sankce proti Rusku nemají žádný dopad.

Schapiro, přítel prezidenta Baracka Obamy z dob studií práv, uvedl, že podle předpovědí expertů odteče letos z Ruska kapitál v hodnotě sto miliard dolarů a ruský hospodářský růst zamrzne na nule. Diplomat na čtvrteční přednášce spoluorganizované Asociací pro mezinárodní otázky připomněl, že rubl letos klesl vůči dolaru o rekordní pětinu a ruská centrální banka musela kvůli obavám z inflace zvýšit hlavní úrokovou sazbu trojnásobně na osm procent. (Podle posledních pátečních zpráv došlo ještě k dalšímu nečekanému zvýšení úrokové sazby na 9,5 procenta).

„Věřím, že Češi mi rozumějí“

„Důležitější než slova jsou činy,“ řekl nicméně Schapiro v následné diskusi a pochválil Česko, že k sankcím se v rámci Evropské unie připojilo. „Lidé by měli být opatrní na to, co říkají, ale já jsem přesvědčen, že představitelé České republiky tomu rozumí. Byl jsem potěšen nedávným prohlášením ministra Zaorálka,“ dodal velvyslanec.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) tento týden na univerzitě v ukrajinském Užhorodu prohlásil, že západní sankce podle něj přimějí Moskvu ke změně kurzu vůči Ukrajině. „Poprvé od konce studené války máme v Rusku režim, který přímo zpochybňuje základní hodnoty západní liberální demokracie, například tu, že hranice nemohou být přepisovány pod hrozbou zbraní,“ prohlásil v Černínském paláci velvyslanec Schapiro, jehož matka se před druhou světovou válkou narodila v Praze.

Schapiro zvolil na úvod svého vystoupení lehčí tón a zavtipkoval na účet nejbohatšího českého občana. „Chtěl jsem jít na halloweenskou party za Petra Kellnera, ale protože nikdo neví, jak vypadá, šel jsem za velvyslance,“ prohodil chicagský rodák.

Autor: Vladimír Ševela

Tagy
Tagy
Rusko 981
USA 850
Česká republika 2224
česká zahraniční politika 950
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz