Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Hledáme nové kolegyně a kolegy – pojďte k nám pracovat!

Nejčtenější

Leden 2019

Nabízíme přehled 5 nejčtenějších analytických příspěvků na našem webu za leden 2019:

6. září 2018 | kniha

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) vydává knihu Agenda pro českou zahraniční politiku 2018. Podle ní je nezbytné změnit styl zahraniční politiky, jejímž jediným veřejně prezentovaným tématem je dnes migrace. Česká republika je ve velmi dobré mezinárodní pozici. Nepřispívá však k udržení řádu, který ji dodává bezpečí a možnost prosperity. Dnešní tvůrci zahraniční politiky jen prohlubují českou zahleděnost do sebe, což může mít fatální důsledky.


 

28. prosince 2018 | briefing paper

Dne 25. listopadu 2018 došlo k jednomu z doposud nejzávažnějších incidentů v rusko-ukrajinském konfliktu, který trvá od roku 2014. Ruská pohraniční stráž, která je podřízená Federální službě bezpečnosti (FSB), napadla a zajala lodě ukrajinského námořnictva proplouvající Kerčským průlivem, které mířily do přístavu Mariupol v Azovském moři. Pavel Havlíček a Michal Lebduška se ve svém briefing paperu zamýšlí nad důsledky krize v Azovském moři pro NATO, EU ale i ČR. Tento text vznikl s podporou Odboru veřejné diplomacie NATO.


 

16. ledna 2019 | článek

Tunisko si v pondělí 14. ledna připomnělo osmé výročí revoluce za důstojnost. Ozývají se otázky. Proč neuspělo arabské jaro? Může vůbec demokracie zapustit kořeny v arabských zemích? Na to se snaží odpovědět článek Terezy Jermanové pro Alarm.


 

4. prosince 2018 | video

Dnes se poslanci Dolní sněmony Velké Británie začínají dohadovat o finální podobě brexitu – podle premiérky jde o dobrou dohodu, ale opozice i část konzervativní strany jí stále kritizují. V Parlamentu dnes vystoupí i guvernér britské centrální banky s možnými scénáři – z hospodářského hlediska jsou všechny varianty negativní, brexit s dohodou méně než ostatní. Jaký přínos přináší dohoda pro Británii? A co se změní ekonomicky pro nejen britské občany ale i britské firmy? Na tyto otázky odpovídal Kryštof Kruliš ve Studiu 6.


 

7. ledna 2019 | video

Thajské úřady se po mezinárodním tlaku rozhodly, že nebudou deportovat saudskou arabku, která je na útěku před rodiči. Tento případ znovu upozornil na postavení žen v Saudské Arábii. Jakému riziku jsou vystaveny ty ženy, které se v Arabském světě vzepřou rodině a systému? Nejen na tuto otázku odpovídala Tereza Jermanová v Horizont ČT24.