Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Nejčtenější

Říjen 2018

Nabízíme přehled 5 nejčtenějších analytických příspěvků na našem webu za uplynulý měsíc:

6. září 2018 | kniha

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) vydává knihu Agenda pro českou zahraniční politiku 2018. Podle ní je nezbytné změnit styl zahraniční politiky, jejímž jediným veřejně prezentovaným tématem je dnes migrace. Česká republika je ve velmi dobré mezinárodní pozici. Nepřispívá však k udržení řádu, který ji dodává bezpečí a možnost prosperity. Dnešní tvůrci zahraniční politiky jen prohlubují českou zahleděnost do sebe, což může mít fatální důsledky.


22. září 2018 | kapitola z Agendy pro českou zahraniční politiku 2018

„Česká zahraniční politika dosáhla v posledních měsících svého dna. Jejím jediným veřejnosti předkládaným tématem je migrace. Vše navíc nasvědčuje tomu, že s premiérem Babišem a slabou ČSSD bude tento nesmyslný směr zahraniční politiky pokračovat. Česká republika by přitom měla přispívat k řešení globálních problémů, jejichž váhu již dnes pociťujeme.“ Tak začíná úvodní kapitola z AMO publikace Agenda pro českou zahraniční politiku 2018, která vyšla v Deníku Referendum. Autoři Vít Borčany a Vít Dostál z Asociace pro mezinárodní otázky v eseji přehledně shrnují úpadek české zahraniční politiky a nabízejí několik kroků k nápravě.


29. září 2018 | kapitola z Agendy pro českou zahraniční politiku 2018

Druhá kapitola z Agendy 2018, která byla napsána Vítem Dostálem, Adélou Denkovou, Pavlínou Janebovou, Tomášem Jungwirthem a Kryštofem Krulišem. Tato kapitola pojednává o dění v evropské politice, které ovlivňovalo českou zahraniční politiku – jednání o podobě brexitu, reforma eurozóny, 
a revizi azylové a migrační politiky před volbami do EP. Autoři se také zamýšlí nad fragmentací EU na osách sever–jih a západ–východ a nad sílící hrozbou výrazného posílení protiunijních sil ve volbách do EP.


8. října 2018 | článek

Francouzský prezident Emmanuel Macron zažívá těžké časy. Popularita muže, který byl považován za svěží vítr francouzské politiky, rapidně klesá, musí řešit jeden skandál za druhým a z vlády mu za poslední měsíc odešli tři ministři. „Macronova pozice je vskutku nezáviděníhodná, odchody z jeho vlády i rekordně nízká popularita dokládají všeobecné zklamání z jeho výkonů,“ říká pro Info.cz Filip Chráska.


20. října 2018| video

Dne 18.10. AMO pořádala první veřejné vystoupení nového ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka. V rámci vystoupení Petříček pronesl svůj nástupní projev, po kterém proběhla moderovaná diskuze. Jaké jsou priority a zahraničněpolitické cíle nového ministra a jak jich bude chtít dosáhnout? Jak by měla ČR přispívat k řešení globálních problémů a zároveň zohledňovat požadavky, zájmy a obavy českých občanů? O tom všem diskutovali s Tomášem Petříčkem analytici AMO. Akci moderoval Michael Rozsypal (ČRo Plus, Český rozhlas). Podívejte se na záznam z nástupního projevu ministra.