Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Národní stát v cestě přežití lidstva

Petr Boháček Petr Boháček / Ed. 15. 1. 2018
Národní stát v cestě přežití lidstva
foto VLADA.CZ

Petr Boháček se začátkem roku vydal nový text reflektující některé z velkých výzev, kterým lidská civilizace čelí.

Charakter planetárních hrozeb způsobuje, že lidstvo nutně potřebuje zavést efektivní způsob planetární samosprávy. A i když zatím není jasné, jak toho dosáhnout, je třeba aspoň začít diskusi: národní státy stojí v cestě přežití lidstva.

Debata o relevanci národních států opět přestává být okrajovou záležitostí, ale pořád se pohybuje v naprosto teoretické úrovni. Jde samozřejmě o paradigmatickou změnu, která bude, stejně jako například osvícenství, trvat několik generací. To může být ale pozdě a lidé jako živočišný druh moc daleko nedojdou.

Populisté napříč Evropou zneužívají strach z terorismus a migrace k zisku preferencí. Je to efektivní nástroj, ale nic takového není vůbec reálnou hrozbou současné evropské ani světové společnosti. I zde se jedná o nové a nekonvenční hrozby postavené na ověřitelných datech, které nelze řešit vojenskou silou, ale vzděláním, vědeckým poznáním, ekonomickým či společenským rozvojem a změnou přístupu.

Celý text najdete zde.

Původní vydání: Národní stát v cestě přežití lidstva

Přejít
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz