Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Na nový Majdan to zatím nevypadá

Michal Lebduška Michal Lebduška / Ed. 13. 12. 2017
Na nový Majdan to zatím nevypadá
foto OLEKSII LEONOV (CC BY 2.0)

Michal Lebduška publikoval nový článek v Demokratickém středu.

V polovině října vyrostlo u budovy parlamentu v Kyjevě stanové městečko, které postavili aktivisté protestující proti příliš pomalým reformám a nedostatečnému boji s korupcí na Ukrajině. Jelikož forma protestu připomíná dění z přelomu let 2013 a 2014, vkrádá se otázka, zda se nejedná o začátek nového Majdanu.

Pro pochopení současných událostí je potřeba se vrátit o čtyři roky zpět. Takzvaný Euromajdan začal v listopadu 2013 jako protest proti nepodepsání asociační dohody s Evropskou unií, který jako první svolal známý ukrajinský novinář afghánského původu a dnešní poslanec Mustafa Najem. Skutečně masové hnutí se ale zrodilo až 1. prosince, kdy se v centru Kyjeva konala první obrovská demonstrace, jíž se zúčastnily přinejmenším stovky tisíc Ukrajinců. Ty však nevyhnalo do ulic nepodepsání asociační dohody, ale brutální zákrok proti protestujícím studentům, k němuž došlo o den dříve. Ukrajinci na Majdanu se tedy bouřili především proti praktikám režimu prezidenta Viktora Janukovyče.

Celý článek najdete zde.

Původní vydání: Na nový Majdan to zatím nevypadá

Přejít
Tagy
Tagy
Ukrajina 843
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz