Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme do týmu FINANČNÍHO ASISTENTA / ASISTENTKU

Výbor pro odzbrojení a mezinárodní bezpečnost (DISEC)

Výbor pro odzbrojení a mezinárodní bezpečnost je považován za jeden z nejdůležitějších pracovních výborů Valného shromáždění OSN. Každý členský stát Organizace spojených národů je v něm zastoupen jedním hlasem. Oproti Radě bezpečnosti, která bezprostředně reaguje na ohrožení světového míru v podobě válečných konfliktů nebo teroristických útoků, Výbor pro odzbrojení a mezinárodní bezpečnost pomáhá vytvářet prostředí, které by vzniku takových situací předcházelo. Jeho nástroje zahrnují především tzv. soft law, tedy doporučení a výzvy, které navrhuje ke schválení Valnému shromáždění OSN; na jeho půdě či ve spolupráci s ním mohou vznikat také návrhy nových mezinárodních smluv. Odzbrojení je totiž postaveno na principech spolupráce, vzájemnosti a důvěry, proto tedy snižování arzenálu není možné vynutit silou. Valné shromáždění ročně schválí na základě práce DISEC cca 40-50 rezolucí.

V rámci přípravných setkání budeme klást důraz především na práci s informacemi, argumentaci, kritické myšlení, ale také na metodiku sebevědomého projevu. Navštíví nás hosté, kteří jsou experty v bezpečnostně-právní problematice, ale také mladí lidé, kterým se podařilo dosáhnout úspěchů v oblasti rozšiřování informační gramotnosti.

Letos nás bude v rámci Výboru pro odzbrojení a mezinárodní bezpečnost provázet velmi pestrá agenda. Můžete se těšit na ožehavá jednání nad bezjadernou zónou na Blízkém východě, podíváme se na dopady ozbrojených konfliktů na kulturu a v neposlední řadě dojde i na peníze, a to při jednání nad snižováním vojenských rozpočtů.

Taktéž se můžete těšit na novinku v podobě Konference o odzbrojení, v jejímž rámci možná vznikne mezinárodní smlouva, která předpoví budoucnost. Brzy na viděnou!

TÝM DISEC

Předsednictvo Výboru pro odzbrojení a mezinárodní bezpečnost

BODY AGENDY

KE STAŽENÍ

KONTAKT

disec@amo.cz