Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Rada bezpečnosti OSN (UNSC)

Rada bezpečnosti OSN, jak již název napovídá, je orgánem zabývajícím se mezinárodní bezpečností. Jako jediný orgán OSN je oprávněna přijímat závazná opatření, která jsou v případě potřeby vynutitelná silou. Právě na základě rozhodnutí Rady bezpečnosti proběhl v minulosti vojenský zásah v Libyi, válka v Zálivu či korejská válka.

Své velvyslance má v Radě 15 států. Pět mocností – Čína, Francie, Ruská federace, Spojené státy a Spojené království – jsou stálými členy s právem veta, ostatní státy jsou voleny Valným shromážděním vždy na dva roky.

Účastníci, kteří usednou do křesel velvyslanců jednotlivých států, se mohou těšit na velmi tvrdá a náročná jednání. Rada zpravidla jedná o „velkých“ tématech – např. o válce na Ukrajině či nebezpečí Islámského státu, o vášnivé diskuze mezi velmocemi a jejich spojenci tedy rozhodně není nouze.

unsc

Rada na Summitu se ode všech ostatních orgánů odlišuje tím, že si sami velvyslanci rozhodují o agendě – tedy o tématech, kterými se budou na závěrečné konferenci zabývat. Závěrečná konference je však již jen pomyslnou třešničkou na dortu, před ní všechny účastníky čeká 5 přípravných setkání. Na nich se mimo jiné budeme zabývat bezpečnostní situací v Sýrii a v Somálsku či bojem proti mezinárodnímu terorismu.

Novinkou letošního ročníku je individuální přijímací řízení. Více o něm naleznete po kliknutí zde.

TÝM RADY BEZPEČNOSTI

Předsednictvo Rady bezpečnosti OSN

BODY AGENDY

KE STAŽENÍ

KONTAKT

unsc@amo.cz