Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO)

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu, známá hlavně pod zkratkou UNESCO, je jednou z nejdůležitějších specializovaných agentur Organizace spojených národů. Jejími cíli jsou zachování míru a bezpečnosti utužením spolupráce mezi národy pomocí výchovy, vědy a osvěty a zajištění všeobecné úcty ke spravedlnosti, lidským právům a základním svobodám pro všechny, bez rozdílu rasy, pohlaví, jazyka nebo náboženství. Organizace usiluje o úplný a stejný přístup ke vzdělání, svobodnou vědeckou činnost a vědeckou spolupráci a mezikulturní porozumění. Navzdory velmi pestré agendě se UNESCO v myslích lidí obvykle pojí především s ochranou kulturních, přírodních, nemateriálních a dalších památek. Nicméně to není ani zdaleka vše, UNESCO je také domovem značného množství programů, které jsou zaměřeny například na bezpečnost novinářů, zvyšování gramotnosti nebo spolupráci v různých vědních oborech.

UNESCO

Na Summitu

Účastníci budou na Summitu simulovat Generální konferenci, která je nejvyšším politickým orgánem UNESCO. Jedním z hlavních lákadel UNESCO je nominační proces památek na Seznam světového dědictví, který nabízí prostor realizovat se při práci v týmech ve zcela jiném formátu jednání, než jaký je běžně zvykem. UNESCO patří k početně velkým orgánům, to mu však nijak neubírá na přátelské atmosféře, je ideálním místem pro úplné nováčky i pro ostřílené veterány.

Témata jednání

Letos delegáty čeká pestrá a aktuální agenda. Hlavními body našich jednání budou geneticky modifikované organismy, jakožto jedna z možností, jak nakrmit lidstvo, a doping ve sportu. Krom toho budeme probírat například lékařské využití marihuany. Samozřejmostí bude i již zmíněný nominační proces památek, tentokrát se bude nominovat nehmotné kulturní dědictví, jako například tradice, písně, nebo akrobatická představení.

TÝM UNESCO

Předsednictvo Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu

BODY AGENDY

DOKUMENTY KE STAŽENÍ

KONTAKT

unesco@amo.cz