Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Ministerstvo školství by nemělo podléhat lobby zaměstnavatelů

AMO AMO / Ed. 29. 12. 2015

Vzdělání není jen příprava na profesní život, upozorňují odborníci a kritizují lobby firem. EDUin přinesl první Audit vzdělávacího systému. Debata o povinné maturitě z matematiky pokračuje, firmy jí vítají, odborníci varují před upevněním špatných výukových postupů. Rodiče chtějí dřívější výuku jazyků pro děti, ne všichni jazykáři ale umí učit jazyk i nejmenší děti. Dívky jsou ve školách lépe hodnoceny, informovala o tom Česká školní inspekce. Přehled událostí ve vzdělávání v pravidelném týdenním souhrnu Beduin (27. 10. -- 2. 11. 2014), připravovaném obecně prospěšnou společností EDUin.

Témata týdne:

Podle ČT nemá stále více rodičů dostatek peněz k tomu, aby zaplatili svým dětem školní obědy, pomoci by mělo konto na jejich podporu.
V sobotu 1. 11. 2014 proběhl v prostorách VŠE Pražský studentský summit, jehož součástí byla i diskuse s odborníky (Straková, Münich, Štech a Kartous) na téma „smysl, účel a problémy vzdělávání“ (ČTK, Deník.cz).
Václav Klaus ml. nechápe, proč jeho otec přijal nabídku na předsedu Národní rady pro vzdělávání, považuje ji za zbytečnou (Novinky.cz).
Názor Jana Skopečka z ODS, že „školství levicově indoktrinuje“, vyvrací Jan Keller (Právo, převzaly Parlamentní listy). Hlasování o zákonu k dětské skupině opět přesunuto na další týden (ČT).

Výrok týdne:

„Je to bezprecedentní a skandální, to zacílení mi připadá nebezpečné. Zaměstnavatelé uvažují krátkodobě. Sami v soukromých rozhovorech připouštějí, že jim nezáleží na tom, co bude s těmi pracovníky, až oni třeba přesunou továrnu dále na východ,“ komentovala Jana Straková na Pražském studentském summitu (1. 11. 2014, Vysoká škola ekonomická) lobby zaměstnavatelů, které podle ní podléhá ministerstvo školství, když se snaží přesměrovat část mladých lidí do učňovských oborů.

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

Audit vzdělávacího systému.EDUin zveřejnil vůbec první audit vzdělávacího systému. Jeho smyslem je poskytnou ucelený pohled na aktuální stav vzdělávacího systému v ČR, ukázat jeho silné a slabé stránky, rizika i příležitosti, dále shrnout nejdůležitější události z posledního roku a také předložit souhrn opatření, která by pomohla k rozvoji vzdělávání v ČR.
Dívky dostávají za stejný výkon lepší známky.Naposledy s tímto tématem přišla Česká školní inspekce, která analyzovala výsledky mezinárodních šetření TIMMS a PIRLS a opět tuto hypotézu potvrdila (LN). Před dvěma lety to potvrdila i analýza společnosti Scio. Příčiny toho, proč se tak děje, lze pouze odhadovat. Velmi pravděpodobně je to dáno tím, že dívky bývají méně konfliktní a že do známky je tak zahrnut i příznivější vztah učitele.
Výuka jazyků: rodiče zvyšují tlak.Angličtinu pokud možno už před začátkem školy a při škole ještě jazykové kroužky. Tak uvažuje podle průzkumu citovaného Deníkem více než polovina rodičů — respondentů. Odborníci na časnou výuku jazyků ale nemají jednoznačný názor (RVP), o zkušenostech s výukou cizího jazyka už od MŠ mluví Eva Cichoňová z MŠ a ZŠ Angel v Praze (ČT).
Povinná maturita z matematiky rozděluje.Povinná maturita z matematiky v roce 2019 vzbudila několik negativních reakcí z odborných kruhů. Ondřej Šteffl (Scio) klade základní otázky, na které je třeba odpovědět. Oldřich Botlík (Kalibro) i Tomáš Feřtek (EDUin) shodně upozorňují, že povinná maturita pouze upevní špatný způsob její výuky. Zástupci průmyslové lobby záměr MŠMT podporují, argumentace ale chybí.

Inspirace z (a do) praxe

Škola v DOXu / DOX ve škole. Originální workshopy nejen pro audiovizuální vzdělávání (více v EDUkalendáři).
Levebee (Včelka): aplikace pro dyslektiky. Interaktivní on-line aplikace pro podporu výuky čtení a nápravu čtení.
Volně využitelný SW k time managementu. Další z on-line setkání organizovaných portálem RVP.
Soutěž studentských filmů na téma dárcovství. Hlasujte!
Programování ve školce.Článek z webu eSchool News o tom, že programování v MŠ podporuje rozvoj kreativity a dovednosti řešit problémy (Aj).

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

Prof. George Psacharopoulos: „Sixty years of returns to education: Where do we stand?4. 11., 10:00 — 11:00, CERGE-EI, Politických vězňů 7, Praha.
Konference Rodiče vítáni: Jak zapojit rodinu do života školy.5. 11. 9 — 17, Otevřená zahrada, Brno.
Fotografie a mediální stereotypy.DOX pořádá workshop k výstavě This Place (Izrael/Palestina očima 12 světových fotografů). 7. 11. mezi 10 a 14, Poupětova 1, Praha 7.
Konference ZAČÍT VČAS ZNAMENÁ ZAČÍT DOBŘE!6. 11., 8:00 — 17:00, Kavárna U6, Ostrava-Vítkovice.
Více akcí a podrobnosti ke každé z nich najdete v EDUkalendáři

Původní vydání: Ministerstvo školství by nemělo podléhat lobby zaměstnavatelů

Přejít
Tagy
Tagy
vzdělávání 364
Česká republika 2232
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz