Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Migrace ukrajinských studentů do V4 z perspektivy lidského kapitálu

Podle státních statistik dramaticky vzrostl počet ukrajinských studentů na polských, českých a maďarských univerzitách, a to z 4 573 v roce 2008 na 25 847 v roce 2014. Tento trend i nadále pokračuje, jmenovitě pak kvůli ekonomické nestabilitě na Ukrajině a také díky efektivním přijímacím řízením na univerzitách v zemích V4.

Je zde však stále nedostatek informací o tom, jak se potenciál tohoto lidského kapitálu v Polsku, České republice, na Slovensku, v Maďarsku a na Ukrajině využívá. Odpovídají ekonomické trendy a migrační a pracovní politika všech čtyř zemí motivaci a plánům budoucích mladých profesionálů? Kolik z nich se plánuje usadit v zemi, kde absolvovali studia, kolik z nich se plánuje přesunout dál na západ a kolik plánuje návrat na Ukrajinu? Nedostatek odpovědí na tyto otázky snižuje šance na efektivnější zapojení mladých Ukrajinců a předvídání budoucích výsledků.

Hlavním cílem projektu je zjistit, jak mohou Ukrajina, Polsko, Česko, Slovensko a Maďarsko efektivněji využít profesního i sociálního kapitálu ukrajinských studentů, kteří se rozhodnou studovat na univerzitách v zemích Visegrádské skupiny.

Projekt je podpořen Mezinárodním visegrádským fondem a nizozemským ministerstvem zahraničních věcí. Projekt je koordinován polským Institute of Public Affairs (IPA).