Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Mělo by Česko stát stranou užší integrace EU?

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 22. 1. 2016

NE, nesouhlasím s tvrzením

Nebezpečí pro ČR představují destruktivní a ochranářské tendence vůči vnitřnímu trhu, neboť je hospodářsky úzce provázána se svými sousedy a závislá na exportu do zemí EU. ČR by se tedy měla účastnit všech fór, na kterých lze tento pozitivní prvek integrace obhajovat a neměla by se z dalších debat vydělovat z radikálních ideologických důvodů.

ČR je navíc sice státem se stabilizovaným demokratickým politickým systémem, ale zároveň se slabými institucemi, což konstatovala i NERV. Právě z evropské roviny je vytvářen tlak na to, aby státní instituce – přinejmenším ty, které distribuují prostředky z rozpočtu EU – fungovaly profesionálně. Bohužel, většina politických elit dělá vše proto, aby instituce fungovaly spíše jim, než veřejnému blahu. Například stále neplatí zákon o státní službě, jehož přijetí bylo jednou z podmínek vstupu. Obávám se, že kdyby se ČR vydělila z další integrace, mohl by stav české státní správy přestat EU zajímat.

Původní vydání: Mělo by Česko stát stranou užší integrace EU?

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3057
Evropská unie 1942
Česká republika 2347
česká evropská politika 612
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz