Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Krvavý převrat v Gaze

Filip Moravec / Ed. 18. 2. 2016

Zlý sen o anarchii na palestinských územích se naplnil. Z pásma Gazy se během týdne stalo bojiště, kde jsou všichni proti všem. Ozbrojená křídla dvou nejsilnějších politických stran spolu bojují o moc více než rok, v minulém týdnu ale došlo k zásadnímu zlomu: Bojovníkům Hamásu se podařilo zlomit odpor Fatahu a převzít kontrolu nad celou oblastí. Do krvavého převratu se zapojily i rodinné mafie a klany, střílel zkrátka každý, kdo měl doma zbraň.

Fatah oslabila nejednotnost a nepřítomnost silného velení. Během několika dnů zemřelo téměř 100 lidí, desítky úředníků a policistů loajálních Mahmúdu Abbásovi utekly za hranice do Egypta. Ti, kteří zůstali, byli popraveni přímo na ulici před svými úřady, nebo se skrývají. Zastavení palby nakonec nepomohly dohody politiků o příměří, snaha egyptských diplomatů ani výzvy palestinských vězňů z izraelských káznic. Situace došla tak daleko, že Abbás musel rozpustit pracně vytvořenou společnou vládu a vyhlásit výjimečný stav.

Největším úlovkem se pro Brigády al-Kásám stalo sídlo palestinských tajných služeb. Podle slov jednoho z maskovaných mužů tam byly nalezeny „tisíce dokumentů, dokazujících spojení Fatahu se CIA a Izraelem“. Pravdivost tvrzení se nepotvrdila, islamisté si však sotva přáli něco víc, než potvrzení teorie o spiknutí svých sekulárních rivalů se Západem. „Je to důležitější, než všechny americké zbraně, které jsme Fatahu zabavili,“ dodal mluvčí povstalců.

Vůdci ozbrojenců oslavují vítězství slovy o islámské revoluci a začátku opravdového boje proti židovskému státu. Slaví i jejich největší sponzoři, Sýrie a Írán. Gaza je pro ně jen dalším krokem na pomalé cestě k destrukci Izraele a jejich pozornost se teď zaměří na Západní břeh Jordánu. Tam to budou mít těžší – Fatah má vojenskou převahu a v sousedním Jordánsku početné zálohy. Navíc území stále kontroluje izraelská armáda.

Předpovědi o úplném oddělení obou území se začínají naplňovat. Mahmúd Abbás chce vypsat nové volby, v Gaze nemá ale nikoho, kdo by je prosadil. Nezbývá mu nic jiného, než soustředit vládu na Západní břeh a pásmo nechat svému osudu. Pokud by se přeci jen rozhodnul získat tam znovu kontrolu, neobešel by se bez jordánských záloh a spolupráce Izraele i Egypta.

Pro Izrael je situace zvlášť nebezpečná. Gaza pod vládou Hamásu bude znamenat nekontrolované pašování arzenálu a útoky na izraelská města. Premiér Olmert proto bude při návštěvě Bílého domu apelovat na vytvoření mezinárodních jednotek a jejich umístění přímo v pásmu. Hamás však varuje, že s „jakoukoli okupační mocí“ bude usilovně bojovat.

Původní vydání: Krvavý převrat v Gaze

Přejít
Tagy
Tagy
Blízký Východ a severní Afrika 1214
izraelsko-palestinský konflikt 128
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz