Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Kreml ohrožuje Evropu i svět

Ondřej Soukup / Ed. 22. 2. 2016

Jaké důsledky může mít pro obyčejného občana ČR aféra okolo Chodorkovského? Rusko je docela daleko, hlavní figurant skandálu má nejspíš máslo na hlavě, ropa se stejně bude těžit a vyvážet, takže proč nás to má zajímat?

O případu Michaila Chodorkovského a jeho ropné společnosti Jukos se toho napsalo více než dost. Komentátoři se snažili svým čtenářům vysvětlit mimořádně složité zákulisí velkého ruského byznysu, mechanismy neplacení daní, politické souvislosti celé kauzy, i podstatu vládnutí v dnešním Rusku. Tímto nevděčným úkolem jsem se zabýval ve společnosti i já. „Dobře,“ přerušil mne přítel v okamžiku, kdy jsem z paměti lovil jméno náčelníka bezpečnostní služby Jukosu. „Že to zajímá tebe, to chápu. Ale proč to má zajímat mne?“ Začal jsem říkat něco o kvalitě demokracie, ale sám jsem se brzy zastavil. Stabilita světového hospodářství, které je na ropě založeno, také nebyla tím nejlepším argumentem pro mého přítele. Proč by ho aféra okolo Chodorkovského přesto měla zajímat? Pokud věznění hlavních akcionářů Jukosu je ojedinělou akcí Kremlu proti jednomu oligarchovi, jenž si myslel, že může všechno, tak si asi starosti dělat nemusíme. A můžeme se královsky bavit topornou snahou vyšetřovatelů nashromáždit co nejvíce důkazů nezákonného chování Jukosu. Zatím nejvtipnější bylo obvinění, že v přidružené živočišné výrobě v jedné z dceřiných společností probíhalo nekontrolované páření králíků, což je „hrubé porušení veterinárních norem“. Jestliže ovšem příčinou celé represívní akce byla Chodorkovského snaha vybudovat průhlednou moderní společnost, v níž by měly významnou majetkovou účast západní firmy jako Exxon Mobil, pak tu důvod ke znepokojení je. Znamenalo by to totiž, že stát nehodlá připustit osamostatnění velkých podnikatelů a dnešní stav, kdy na ně může kdykoli vytáhnout trestní stíhání, mu dokonale vyhovuje. Stejně tak jako možný útok na další velké podnikatele, kteří svůj majetek získali během polokriminální divoké privatizace.

Ti by z Ruska odcházeli a třeba rovnou k nám, do Čech, kde by vedle Karlových Varů vznikla další ruskojazyčná enkláva. Peníze z Ruska dnes odtékají obrovskou rychlostí, a pokud se situace rychle neuklidní, jen tak se nevrátí. Pokud na přílivu ruských peněz, byť v některých případech pochybného původu, do republiky není a priori nic negativního, je tu ještě jeden, horší aspekt. Jestli ruské úřady celou kauzu rozpoutaly kvůli možnému prodeji části největší ropné společnosti na Západ, znamená to jedno: Chtějí si ponechat naprostou kontrolu nad vývozem ropy, ovlivňovat její cenu a určovat kolik a kam se ropa vyveze. Mechanismy volného trhu bývalým pracovníkům KGB z nějakého důvodu nevyhovují, a proto bychom se o dění kolem Jukosu měli zajímat. Abychom později při pohledu na cenu benzínu nevzpomínali na sexuálně zdatné králíky s těžkou nostalgií.

Původní vydání: Kreml ohrožuje Evropu i svět

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3045
Rusko 1015
ekonomika 837
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz